Domácí

Čechů s virózou jsou už tisíce, přesto se laboratoře soustředí jen na covid

Čechů s virózou jsou už tisíce, přesto se laboratoře soustředí jen na covid
Zdroj: Getty Images

Ordinace praktických lékařů zahltili nachlazení pacienti. Většinou si nejsou jistí, jestli mají obyčejnou rýmu, anebo covid-19. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) není jasné, jak moc už v Česku řádí chřipka, protože laboratoře se stále soustředí především na koronavirus.

Podzimní počasí do Česka přineslo i virózy. A nemocných každým dnem přibývá. S nachlazením se potýkají desetitisíce lidí.

"V minulém, tedy 38. týdnu, vyhledalo praktického lékaře s akutním respiračním onemocněním celkem 1147 nemocných na každých 100 tisíc obyvatel. V porovnání s minulým týdnem to představuje nárůst o dalších více než 21 procent," řekl TN.cz Jan Kynčl, šéf Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

Experti před časem varovali, že covidovou epidemii letos vystřídá chřipková. Jenže není vůbec jasné, zda se chřipka do Česka vůbec vrátila. Jisté však je, že na severní polokouli už řádí.

Související obsah

​"Nehovořil bych o chřipce, ale o celé kategorii akutních respiračních onemocnění, tedy celé skupině nemocí, protože u většiny nemocných se neprovádí laboratorní diagnostika, tedy nelze konkrétní nemoci  snadno rozlišit," vysvětlil Kynčl.

A na vině je také covid-19, na nějž se prý laboratoře zaměřují téměř výhradně. "Z hlediska omezeného množství laboratorních vyšetření respiračních virů – neboť se nyní pozornost soustředí na covid – nemáme zatím v Česku pozitivní průkaz viru chřipky," uzavřel epidemiolog.

Někteří lékaři už proti chřipce očkují, ministerstvo zdravotnictví objednalo přes milion vakcín. Nechat si ji aplikovat je možné současně s tou proti koronaviru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz