Domácí

Hrad mlží, lidé mají právo vědět, co se děje s prezidentem, řekl expert na etiku

Veřejnost i představitelé státu si stěžují, že pořádně neznají stav prezidenta Miloše Zemana, ani si tedy nemohou být jistí, nakolik je schopný vykonávat svůj úřad. TN LIVE ve vysílání zpovídala přednostu ústavu etiky na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy Marka Váchy, zda mají lidé právo znát lékařskou diagnózu hlavy státu.

Prezident Miloš Zeman skončil v neděli v nemocnici a zprávy o jeho stavu jsou zatím kusé. Expert na lékařskou etiku Marek Vácha odpovídal v neděli TN LIVE na dotaz, zda má veřejnost právo vědět, zda je prezident republiky schopný vykonávat svou práci.

"Tak to právo mají, prezident Zeman je veřejný činitel a u veřejného činitele platí pravidlo, že prostě to jeho soukromí není stoprocentní a máme právo vědět, zda je kompetentní k výkonu své práce. Dodejme k tomu, že i u každého řidiče autobusu nebo tramvaje máme právo toto vědět, protože mu svěřujeme životy do rukou. Ve fungující demokratické společnosti je zvykem, že prezident a jeho tým zveřejňují prezidentův zdravotní stav, aby o tom občané věděli," objasnil Vácha.

Související obsah

​"Národ jistě neuklidní to, když prezidentův mluvčí tweetuje biblickými citáty a vůbec nevíme, co se děje. Na jedná straně se jedná o 77letého pacienta, který se rozhodl, že nechce zveřejňovat podrobností o své diagnóze, to musíme ctít. Na druhé straně je to prezident, který má po volbách velmi komplikovanou situaci vzhledem k volebním výsledkům. Z pohledu obecné etiky by bylo velmi žádoucí, aby hradní tým zveřejnil alespoň tu informaci, zda je prezident způsobilý k tomu, aby vykonával svoji práci," upřesnil Vácha v neděli.

Tím, že podobné informace Hrad nezveřejňuje, vede podle Váchy k tomu, že se rojí spekulace ohledně prezidentovy diagnózy. "Kdyby hrad nemlžil a sdělil ty důležité informace, tak bychom si zřejmě ušetřili hromadu starostí," okomentoval.

V pondělí se prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pro rádio Proglas vyjádřil, že je prezident schopný vykonávat svou funkci, v úterý pak pro TN.cz uvedl, že "pan prezident sleduje politickou situaci, čte si informace z médií a zajímá se o aktuální dění."

​Podstatně přísněji ale Vácha hodnotil zveřejňování záběrů z převozu prezidenta, kdy některé kamery zabraly přímo jeho vykládání ze sanitky. "Z pohledu lékařské etiky se jedná o 77letého pacienta, který je shodou okolností prezidentem republiky, ale jako každý pacient v této republice má právo na své soukromí," dodal.

V den voleb zveřejnil prezidentův mluvčí snímky prezidenta, jak zrovna volí. "Byl to dobrý tah z toho důvodu, že volby jsou důležitá věc, a že i prezident jako občan volí, je to určitým povzbuzením občanům, aby šli k volbám, proto si myslím, že zveřejnění takové fotky je v pořádku," zhodnotil Vácha.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz