Domácí

Co se ví o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana? PŘEHLED

Prezident Miloš Zeman leží od neděle v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Jde o druhou hospitalizaci od poloviny září, kdy strávil ve stejném zařízení osm nocí. Byl to jeho nejdelší pobyt v nemocnici za celou dobu ve funkci. Od té doby se o zdraví hlavy státu objevují různé informace a spekulace. Co se ví o zdravotním stavu prezidenta oficiálně a co se říká neoficiálně? Přečtěte si přehled informací.

Zářijová hospitalizace prezidenta Miloše Zemana byla podle oficiálních informací Hradu plánovaná. Mělo jít o takzvaný rekondiční pobyt. "Lékaři provedli zevrubné zdravotní vyšetření prezidenta republiky: CT, sonografii a krevní odběry. Zmíněná vyšetření nezjistila žádné onemocnění nebo jakékoliv jiné problémy, které by prezidenta republiky ohrožovaly na životěPrezident republiky podle zjištění lékařů trpí dehydratací a mírným vyčerpáním," uvedl téměř před měsícem Hrad v oficiální zprávě.

Kromě toho Hrad připomněl, že prezident se léčí s cukrovkou, u které nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty, a přetrvává u něj neuropatie dolních končetin. To bylo naposledy, co nejbližší prezidentovo okolí oficiálně sdílelo podrobnosti o zdravotním stavu prezidenta. Od té doby už veřejnost žádné detailnější informace nemá. 

Související obsah

Poté, co byl Zeman v neděli hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, vystoupil na krátké tiskové konferenci jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral. "Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. To znamená, že my přesně známe diagnózu. Tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat," uvedl Zavoral s tím, že diagnózu veřejnosti sdělit nemůže, protože k tomu nemá prezidentův souhlas.

Nedělní převoz prezidenta do nemocnice následoval bezprostředně po setkání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Prezidenta převážela sanitka v doprovodu policejních vozů. Když zdravotníci prezidenta vykládali ze sanitky, působil Zeman jako by byl v bezvědomí. Jeden ze zdravotníků mu podpíral padající hlavu. Kancléř Vratislav Mynář později tvrdil, že prezident při převozu usnul.

Babiš v úterý novinářům řekl, že na nedělní schůzce s prezidentem mluvil asi 30 minut a jeho hospitalizace byla plánovaná dopředu. "Vždycky žasnu, jak novináři dokážou spekulovat, že to nebylo to jednání a že já jsem ho zachraňoval a takové nesmysly," okomentoval Babiš spekulace, které se objevily v některých médiích. Dodal, že ošetřující lékař Miroslav Zavoral do Lán přišel v 11:30 a odvoz do nemocnice byl naplánován na 12. hodinu.

Premiér novinářům popsal, že prezident byl v době převozu do nemocnice unavený. Na dotaz, zda má aktuální informace o prezidentově stavu odpověděl, že se mají novináři dotazovat ošetřujícího lékaře.

Související obsah

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka má veřejnost veškeré informace, které potřebuje. "Panu prezidentovi hospitalizace nebrání ve výkonu ústavních pravomocí," řekl Ovčáček v pondělí rádiu Proglas. Dodal, že úloha prezidenta po volbách do Poslanecké sněmovny souvisí zejména s jmenováním nové vlády a přijetí demise původního kabinetu po ustavující schůzi poslanců. Neřekl ale, jestli se prezident bude aktivně účastnit rozhovorů předcházejícím jmenování vlády. Původně Ovčáček předesílal, že se Zeman na povolební vyjednávání těší.

Ovčáček v úterý redakci TN.cz napsal, že více informací k postupu Zemana při sestavování nové vlády Hrad zveřejní ve středu písemnou formou. "Pan prezident sleduje politickou situaci, čte si informace z médií a zajímá se o aktuální dění," uvedl Ovčáček.

 "Pro mne osobně teď jakékoli politické věci jdou absolutně stranou, protože je důležité, aby se pan prezident uzdravil, aby pod dohledem lékařů, prostřednictvím léčby získal síly pro svou další činnost. Tomu podřizuji svou činnost. Komunikace probíhá úspornější formou, kterou pokládám v tuto chvíli za vhodnější," řekl Ovčáček v pondělí v Rádiu Proglas. K tomu, že prezident nechce, aby veřejnost znala jeho diagnózu, řekl mluvčí jen to, že je to jeho soukromá věc.

Neoficiální zprávy

Ústřední vojenská nemocnice v pondělí ke stavu prezidenta řekla pouze to, že je stabilizovaný. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke později v pondělí odpoledne v oficiální tiskové zprávě zveřejnila, že hlava státu je na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a ÚVN. To je pracoviště, na němž bývají hospitalizováni pacienti, kteří potřebují tu nejintenzivnější péči. Podrobněji jednotlivá oddělení popisujeme tady.

Přestože nemocnice a mluvčí žádnou oficiální diagnózu médiím nesdělili, v mediálním prostoru se objevily neoficiální zprávy o tom, co by prezidentovi mohlo být. Bývalý prezident Václav Klaus minulý týden v rozhovoru pro Rádio Impuls řekl, že současnou hlavu státu pravděpodobně trápí játra. "S jeho stylem života, se skleničkou na jedné straně a cigaretkou na straně druhé to souvisí, to ví každé malé dítě," okomentoval Klaus ještě před tím, než byl Zeman podruhé hospitalizován. Vyloučil ale, že by takové problémy mohly ovlivňovat Zemanovu schopnost zdravého úsudku.

Související obsah

Podle Radiožurnálu a Deníku N, kteří se odvolávají na sedm důvěryhodných zdrojů, mimo jiné z prostředí Hradu a z ÚVN, měl Zeman v nemocnici v září strávit osm dní kvůli tekutině v břiše. Takzvaný ascites měly způsobit údajné problémy s játry. "Má ascites a v nemocnici byl kvůli tomu, aby se mu ta tekutina odčerpala," vysvětlil médiím vysoce postavený zdroj ve státní správě, který má o Zemanově zdravotním stavu informace. Radiožurnál v té době kvůli potvrzení oslovil i hradního kancléře Vratislava Mynáře, který odpověděl, že se na spekulacích nehodlá podílet.

Nedostatek informací o zdravotním stavu a schopnosti vykonávat prezidentský úřad kritizují mimo jiné i senátoři. Ti kvůli zdravotnímu stavu prezidenta jednali už v červnu a červenci a za týden v úterý 19. října se sejdou ze stejného důvodu znovu. Podle senátora Zdeňka Hraby (STAN) je nutné mít připravený plán pro případ, že by prezident byl hospitalizován delší dobu, napsal v pondělí na twitter. "A je mi lidsky líto, že teď řešíme takovou situaci, ale teď musíme vědět, co budeme dělat až se sejde nová Sněmovna a prezident by nemohl z objektivních důvodu jednat," uvedl Hraba, který je předsedou Stálé komise pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury.

Ošetřující lékař prezidenta vystoupil na krátké tiskové konferenci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz