Zajímavosti

Armageddon v praxi. NASA se chystá narazit družicí do letícího asteroidu

Armageddon v praxi. NASA se chystá narazit družicí do letícího asteroidu
Zdroj: Profimedia

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se připravuje na misi, která je jak vystřižená ze známého hollywoodského velkofilmu Armageddon. Úřad se totiž chystá narazit družicí do letícího asteroidu, tak aby změnil trasu jeho letu.

NASA doufá, že mise, která je naplánována už na příští měsíc, předvede techniku, která by mohla v budoucnu zabránit srážce asteroidu se Zemí. Misi, která nese název DART, zastřešuje pro NASA americká Univerzita Johna Hopkinse.

"DART bude první ukázkou techniky kinetického impaktoru, která změní pohyb asteroidu ve vesmíru," uvedla NASA ve svém prohlášení.

Související obsah

​Úřad má v plánu vyslat družice k relativně blízké dvojici asteroidů, známé jako dvojplanetka Didymos. Jedná se o asteroid, který měří v průměru zhruba 780 metrů a jeden menší asteroid, který jej obíhá. 

Termín mise byl původně naplánován už na léto, bohužel z technických důvodů byl odložen na 23. listopadu. Družice, které se mají s asteroidem srazit, vynese do vesmíru raketoplán společnosti SpaceX Falcon 9. 

Start je naplánován z letecké základny Vandenberg v Kalifornii. Po oddělení nosné rakety čeká družice ještě více než roční let vesmírem. Na konci září 2022 by měly dorazit k asteroidu a srazit se s ním. Ten se totiž momentálně nachází zhruba 11 milionů kilometrů od Země.

Jan Houška, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz