Domácí

Češi se z covidu moc nepoučili. Jen každý šestý by nemoc nahlásil v práci

Češi se z covidu moc nepoučili. Jen každý šestý by nemoc nahlásil v práci
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Evropané si v posledních dnech zvykají na chladnější počasí, které s sebou přinesl podzim. Lidé se s kratšími dny stále častěji potýkají s nachlazením, což se většinou projevuje rýmou a kašlem. V práci by však nemoc nahlásilo pouze 16 procent Čechů. Vyplývá to z mezinárodní studie STADA Health Report 2022.

Podle zprávy STADA Health Report 2022 není po dvou letech covidové pandemie pro mnoho Evropanů příjemná představa, že by se při nachlazení pohybovali na veřejnosti. Necelá polovina respondentů (43 procent) se obává toho, že se na ně při kašlání nebo kýchání budou ostatní dívat divně.

Takovou obavu mají zejména Rakušané (55 procent), Portugalci (53 procent) a Srbové (52 procent). V Česku má tento názor 39 % respondentů, stejně jako v Německu. Co si o jejich kašlání nebo kýchání myslí ostatní, je celkem jedno Španělům (30 procent).

Související obsah

​Každý třetí respondent z vybraných evropských zemí se sice cítí nepříjemně, když odchází z domova nemocný, nicméně jen 16 procent Čechů by svou nemoc nahlásilo v práci. Přibližně by tedy každý šestý Čech zůstal při probíhající infekci doma.

Koronavirová pandemie přinesla mezi Evropany i některá pozitiva. Důkladně si i nadále myje ruce 46 procent lidí, aby eliminovali šíření virů. Na mytí rukou nejvíce dbají obyvatelé Rumunska (56 procent) a Itálie (52 procent). V České republice tak činí pouze 35 procent lidí.

Související obsah

​"V pravidelném používání dezinfekce rukou hodlá pokračovat 44 procent evropských respondentů, přičemž v Česku jde zhruba o každou třetí osobu," uvedl pro TN.cz generální ředitel společnosti STADA Česká republika Martin Šlégl.

Nošení roušek a respirátorů patří mezi další prostředky, kterými lidé předcházejí nachlazení. Přestože v současné době již nejsou ve většině států povinné, 30 procent dotazovaných Evropanů je používá ke snížení rizika nákazy. Zatímco například ve Španělsku jde o 52 procent respondentů, v tuzemsku je to pouze 18 procent.

Související obsah

​Studie STADA Health Report 2022 se zúčastnilo zhruba 30 tisíc respondentů z 15 vybraných evropských zemí. Konkrétně z Belgie, České republiky, Francie, Itálie, Kazachstánu, Německa, Nizozemska, Polska, Portugalska, Rakouska, Rumunska, Srbska, Spojeného království, Španělska a Švýcarska.

Podívejte se na lidové recepty v boji proti nachlazení:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz