Naše Česko

Po pádu Bohemia Energy jsou v ohrožení malí dodavatelé, řekl odborník

Bohemia Energy skončila s dodávkami energií. Podle Pavla Tykače, většinového majitele Sev.en Energy a osmého nejbohatšího Čecha dle Forbesu, jsou nejvíce v ohrožení malí dodavatelé energií. Tykač byl v pořadu Naše Česko hostem ekonoma Lukáše Kovandy.

Zuřící energetická krize už lidem v Česku nebývale zdražuje plyn či elektřinu i o desítky procent. Firma Bohemia Energy ve středu oznámila, že končí s dodávkami elektřiny a plynu pro český trh. Důvodem jsou extrémní ceny energií.

Tento pád podle Pavla Tykače dramaticky zdraží elektřinu a plyn téměř milionu odběratelů Bohemia Energy. "Bohemia Energy byla zřejmě zaskočená překotným vývojem na energetickém trhu, dramatickým růstem cen a neuhlídala možná rizika," myslí si většinový majitel Sev.en Energy.

Související obsah

​Momentálně mnozí zákazníci budou mít energie od dodavatelů poslední instance (po skončení dodavatele energie dodávají jiní, předem určení dodavatelé). To se jim ale pravděpodobně prodraží. "Dodavatelé poslední instance s tolika novými zákazníky nepočítali, takže pro ně budou muset nakupovat energii na současném trhu, kde jsou ceny vysoké," obává se Tykač. "Ty vysoké ceny pak pochopitelně dodavatel přenese na zákazníky," dodává.

Tykač nevyloučil ani to, že by si lidé za energie mohli připlatit až dvojnásobně. "To snad ne, ale obávám se, že to bude více desítek procent," počítá s větším zdražením odborník. Tykač věří, že by se to už dalším dodavatelům stávat nemuselo, ale nejvíce jsou podle něj ohrožení malí dodavatelé.

Související obsah

"Plyn je jedním ze dvou základních fosilních paliv. Tím druhým je uhlí, které se v ocitlo ve velké nemilosti investorů i veřejnosti. Tudíž na trhu rostla poptávka po plynu, protože spotřebuje-li se méně uhlí, musí se elektřina vyrobit z něčeho jiného. Když zrovna není hezké počasí," vysvětluje Tykač. Dalšími příčinami tak jsou svým způsobem i neobvyklé počasí nebo pocovidová situace.

Na nejzajímavější momenty z rozhovoru se podívejte v reportáži z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz