Virolog

Zkrátit platnost testů na koronavirus je krokem vpřed, myslí si šéf vakcinologů

Zkrátit platnost testů na koronavirus je krokem vpřed, myslí si šéf vakcinologů
Zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš (ANO) společně s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou ve čtvrtek oznámili, že by se kvůli stoupajícímu počtu nově nakažených mohla zkrátit doba platnosti PCR a antigenních testů. Podle šéfa českých vakcinologů Romana Chlíbka by šlo o krok vpřed, jelikož by se podařilo lépe zachytit nakažené.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že ministerstvo zdravotnictví v současné době jedná o zkrácení platnosti testů na koronavirus. PCR testy by měly nově platit 72 hodin, antigenní testy pouze jeden den. Důvodem je stoupající počet nově nakažených v posledních týdnech.

Podle šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka se jedná o správný krok. "Myslím si, že je to krok vpřed. Kratší doba platnosti pomůže k záchytu většího počtu nakažených. Jakékoliv zkrácení doby mezi testováním pomáhá. Ta doba platnosti je u nás mnohem delší, než třeba v zahraničí," řekl redakci TN.cz Chlíbek.

Například v Německu je platnost PCR testu 72 hodin, v případě antigenního testu pak 48 hodin. V Polsku naopak nesmí být PCR i antigenní test starší než 48 hodin. 

Související obsah

České laboratoře ve středu odhalily 1497 případů nákazy koronavirem, přetrvává tak trend sílící epidemie. Nárůst začíná být prudký, minulou středu přibylo 1045 nakažených, tento týden je to o 43 procent více. Týden předtím bylo odhaleno 732 případů. Křivka tak od konce léta nepřetržitě stoupá.

Podle vládních představitelů i expertů je očkování jediným způsobem, jak porazit epidemii. Data ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že očkování proti covidu-19 účinně chrání před následnou nákazou a zejména před těžkým průběhem. 

Koronavirem se však mohou nakazit i lidé, kteří už jsou očkovaní a hrozí i riziko, že nakazí někoho dalšího. Vzniká tak otázka, zdai by se neměli kontrolovat i plně naočkovaní lidé. "Sledovat i naočkované lidi je podle mého názoru zbytečné. Je tu minimální riziko, že by mohlo dojít k nakažení dalšího člověka. Očkovaný sice ten vir může chytit, ale ten po zhruba šesti dnech na sliznici umírá," dodal Chlíbek.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz