Krimi

Za smrt školáka hrozí řidiči autobusu podmínka. Zasekl se pedál, tvrdí obhajoba

Podmínka, peněžitý trest a zákaz řízení. Takový postih navrhla státní zástupkyně řidiči autobusu, který loni ve Slaném najel do zastávky a usmrtil sedmiletého chlapce. Šofér, který byl bezprostředně po nehodě natočen obutý v pantoflích, se brání tím, že měl stroj poruchu a zasekl se mu plynový pedál.

Devátý červen 2020, autobusové nádraží Slaný. Ve zdemolované zastávce byl zapíchnutý linkový autobus. Smetl skupinu lidí včetně školáka, který s kamarády čekal na odvoz domů. Sedmiletému chlapci nebylo pomoci, další tři lidé se zranili.

Po více než roce se případ chýlí ke konci. Podle státní zástupkyně je na vině jednoznačně řidič Karel Blaňár. Už přes rok se spekuluje, jestli za to nemohla řidičova obuv, měl obuté pantofle, která se mohla zaseknout pod pedálem.

Žalobkyně Klára Loudová vidí příčinu jinde. "Jako hlavní a stěžejní příčinu bych spatřovala ve špatné technice ovládání autobusu a zejména nepřiměřené rychlosti," řekla.

Obhajoba ale mluví o technické závadě. "Jsme zjistili, že tam byl zrezlý pedál. A tím, že byl zrezlý, tak se zasekával," uvedl obhájce Jiří Musil. 

Související obsah

Podle policejních vyšetřovatelů vůz žádnou závadu neměl. Po svém obvinění poslal řidič pozůstalým dopis. "Nikdy jsem nikomu neublížil. Ten den se všechno změnilo a mé svědomí tíží nesmírná vina. Je zcela jasné, že jediný, kdo selhal, jsem byl já,“ stálo v dopise.

Jenže pak vyměnil advokáta a dnes to vidí jinak. Na dotaz, jestli si připouští vinu na nehodě, odpověděl: "No, jako, nepřipouštím. To byla technická závada."

"Na to se nedá říct nic. Prostě zničí mladý život a je mu to jedno?" reagovala matka zemřelého školáka.

Státní zástupkyně navrhla uznat řidiče vinným z usmrcení z nedbalosti. Chce pro něj podmínku, peněžitý trest a zákaz řízení. Obhajoba požaduje zproštění viny. Rozsudek by měl u kladenského soudu padnout 26. října.

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz