Koronavirus

Tisíce korun měsíčně. Konec proplácení testů tvrdě zasáhne rodinné rozpočty

Platit antigenní nebo PCR testy by znamenalo výrazný zásah do rodinných rozpočtů. Rodiče neočkovaných dětí by čekaly výdaje až několik tisíc měsíčně nebo by jejich aktivitu museli výrazně omezit. Rozpočet to ale navýší i těm, kteří se očkovat nemohou.

Týcovi jsou z Litvínova. Mají dvě větší děti, se kterými občas zajdou na sportovní utkání nebo do restaurace. Očkování se zatím brání, prý dokud nebudou očkovací látky prověřené. A tak nezbývá než chodit na testy.

"Když to spočítám, tak je to týdně na osobu minimálně 500 korun. To znamená pro dva lidi tisíc korun. Takže jít někam za kulturou nebo na hokej, to jsou vysoké náklady pro nás každý týden," popsal Vratislav Týce. "Kulturní i sportovní akce bychom museli vynechat, protože náklady by byly hodně vysoké. Když se rodinný rozpočet sníží o pět tisíc korun, tak člověk nic neušetří," dodala Ivana Týcová. 

Pavla Hajnišová z Ústí nad Labem má desetiměsíčního syna. Očkovat se zatím nenechala kvůli kojení, ale se synem chodí plavat nebo do dětských heren. Negativní test na koronavirus proto potřebuje minimálně dvakrát týdně. "Kdyby přišla kontrola do herničky nebo na plavání, tak to jde na mojí hlavu, já musím mít ten test u sebe," uvedla Hajnišová.

Související obsah

​Prozatím využívá bezplatné testy. Antigenní je zdarma jednou týdně, PCR dvakrát do měsíce. Pokud by testy musela platit, tak by jí to z rodičovského příspěvku ukrojilo skoro pětinu. "Když budu počítat plavání plus nějakou herničku, vynechám obědy, večeře v restauracích, tak to dává 400 týdně. To je 1600 měsíčně a to se potom nasčítá," popisuje žena.

Kromě placení testu se uvažuje také o zkrácení doby jejich platnosti, u antigenního testu na 24 hodin, u PCR testu na pouhé tři dny. "Asi by se daly skloubit aspoň dvě věci naráz, že bych šla třeba plavat a další den do herničky. Jestli to bude platit 24 hodin, tak člověk bude přemýšlet," dodala Hajnišová.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz