Ekonomika

Zdražení bavlny a energetická krize: Ceny oblečení poletí nahoru

Stavebniny, doprava, jídlo, energie, papír nebo pohonné hmoty. To všechno rychle zdražuje. Další na řadě je textil. Největší světoví producenti – Čína, Bangladéš, Vietnam i Indie – omezují výrobu. A navíc se kvůli neúrodě zdražila i bavlna. Se zpožděním se to projeví na cenách oblečení, které pomalu stoupají už teď.

Džíny, trička, boty. Prakticky veškeré oblečení by mohlo do několika týdnů výrazně podražit. "Cena bavlny vystoupala o 50 procent na desetileté maximum," řekl ekonom Štěpán Křeček.

Asijské státy avizují, že v příštích týdnech stoupnou ceny textilu až o 40 procent. Čínské továrny vyrábějí jen tři dny v týdnu. "Energetická krize v Číně pozastavuje výrobu v některých závodech. Bangladéš má zase problém se zemním plynem. Chybí personál," shrnul Křeček.

Tahle zpráva je noční můrou všech obchodníků s textilem. Už teď zdražují kvůli váznoucí přepravě mezi Čínou a Evropou, jejíž ceny stouply desetinásobně. Velkoobchody se snaží blížící se cenový šok mírnit hledáním dodavatelů v Pákistánu či Evropě.

Související obsah

​"Máme půl milionu metrů tkanin skladem, ale zásoby se taky tenčí. Zdražovat musíme, počítáme mezi dvěma až osmi procenty," řekl majitel velkoobchodu s textilem v Praze Alexej Izmajlov.

A výrobci oblečení se předzásobují. Role látek mají v každé volné místnosti. "Skupujeme, co se dá. Předpokládáme, že bude výpadek v dodávkách. Zdražení hlásí už skoro všichni dodavatelé. Tam, kde se cena hnula o těch 20 procent, tam už je nárůst o 100 korun na jeden produkt," popsala výrobkyně dámské konfekce v Liberci Lucie Erin Laštůvková.

Související obsah

​"To, co jsme dřív objednávali na 14 dní dopředu, tak dneska objednáváme na tři měsíce," přiblížil prodejce a královéhradecký výrobce oblečení Jiří Faltýnek.

Ekonomové odhadují, že do Vánoc veškerá konfekce zdraží o zhruba pětinu. A navíc výběr prý nebude zdaleka tak pestrý, jak jsme byli zvyklí.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz