Domácí

Sedm let od výbuchů ve Vrběticích. Obyvatelé pořád čekají na peníze

V sobotu to bylo přesně sedm let, kdy mohutné exploze ve Vrběticích na Zlínsku zničily muniční sklad číslo 16 a zabily dva lidi. Výbuchy vyděsily obyvatele z okolí. Následovaly evakuace obcí, hlídání prostoru armádou a roky náročné práce pyrotechniků. Kauza Vrbětice narušila i česko-ruské vztahy.

Čtvrtek 16. říjena roku 2014 paralyzoval život obyvatel ve Vrběticích na Zlínsku. Celé okolí bylo poseté rozmetanou municí. Do Lipové se lidé dostali jen objížďkou a několikrát se museli evakuovat. V prosinci přišel další výbuch, kdy do povětří vyletěl sklad číslo 12.

Zatímco pyrotechnici roky čistili lesy, tak vyšetřování dlouho nikam nevedlo. Zvrat ve vyšetřování příčin explozí přišel až letos v dubnu. "Existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU," řekl v dubnu premiér Andrej Babiš (ANO).

Výbuchy mají podle české policie a tajné služby na svědomí dva tajní agenti. Po následné diplomatické roztržce si česká a ruská strana vypověděly desítky pracovníků ambasád.

Související obsah

​A nyní se konečně dostane i na poškozené obyvatele. Od 1. ledna příštího roku bude možné, aby si zažádali o odškodnění. "Lidem bude kompenzována psychická újma, za útrapy a omezení kvality života po dobu záchranných a likvidačních prací," popsal starosta jedné z postižených obcí Slavičína Tomáš Chmela (STAN). Vrbětické výbuchy mají na kontě i dvě oběti. Zemřeli při nich pracovníci jednoho ze skladů.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým rakouským kancléřem se stane Karl Nehammer

Rakousko bude mít nového kancléře, stane se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Ten zároveň povede vládní stranu ÖVP (Rakouská lidová strana), informoval o tom list Kronen Zeitung. Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek oznámil, že v politice definitivně končí. Z funkce odstoupil v říjnu, když jej a jeho okolí začala policie vyšetřovat kvůli údajné korupci. Současný kancléř Alexander Schallenberg ve stejný den oznámil, že na funkci rezignuje ve chvíli, kdy se ÖVP dohodne na novém lídrovi.

Píše se na Deník.cz