Ekonomika

Automobilky omezují výrobu, energie zdražují. Tripartita se shodla na řešení

Tripartita se v pondělí na jednání shodla, že automobilkám a firmám dotčeným výpadky v dodávkách by mohl pomoci upravený program Antivirus, který se osvědčil už při zmírňování následků epidemie. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce návrh projednat s Evropskou komisí ještě tento týden. Předseda vlády zároveň uvedl, že stát už chystá podporu také v oblasti energetiky. Dosáhnout by na ni měly více než čtyři miliony domácností.

Rada hospodářské a sociální dohody (RHSD) jednala o podpoře automobilkám a dalším firmám, které kvůli výpadkům v dodávkách omezují, nebo dokonce ruší výrobu. Tripartita zasedla už v devět hodin ráno a kromě premiéra Andreje Babiše (ANO) se on-line jednání účastnili někteří další členové vlády, zástupci zaměstnavatelských svazů nebo představitelé odborových organizací.

Podle premiéra byla jednání úspěšná a tripartita se shodla, že vláda by měla navázat na již osvědčený program Antivirus. Stát by mohl dotčeným automobilkám i dodavatelům proplácet 60 procent náhrady mzdy, maximálně však do výše 29 tisíc korun. Podpory by dotčené subjekty mohly využívat až do poloviny příštího roku a vyplácela by se zpětně i od října.

Související obsah

Vláda se ale neobejde bez stanoviska Evropské komise. Ta rozhodne, kterých konkrétních odvětví se podpora bude týkat, tedy jestli se dotkne jen automobilového průmyslu, nebo zda se prodlouží program pro všechna ekonomická odvětví.

Vláda chce podporu nejen pro výrobce aut, ale také pro všechny firmy, které jsou současnou situací ohrožené. Svaz průmyslu a dopravy už dříve navrhnul, aby vláda spustila dočasně na tři měsíce zmiňovaný program Antivirus, protože dobře zafungoval i v době epidemie. Firmám se prostřednictvím této podpory proplácely mzdy, nebo alespoň jejich část.

​Téměř zastavit výrobu musela už firma Škoda Auto, která tímto způsobem reagovala na nedostatek čipů. S omezeními ale počítají i další automobilky a jejich dodavatelé.

Tripartita také diskutovala o situaci na trhu energií. Premiér oznámil, že chce tento týden v Bruselu s Evropskou komisí projednat téma zastropování cen emisních povolenek, které jsou jednou z příčin zdražování elektřiny v celé Evropě. Dále uvedl, že vláda se chystá navýšit již dříve avizovanou podporu pro více než čtyři miliony domácností.

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) by stát mohl odpustit firmám až osm miliard korun na poplatcích za obnovitelné zdroje, podobně jako u domácností. Bude o tom s nimi dál jednat. 

Nového dodavatele energií si bude muset hledat téměř milion odběratelů skupiny Bohemia Energy, která minulý týden skončila. Činnost zastavily ale i další firmy jako A-PLUS Energie nebo Kolibřík energie. Lidé na nalezení nového dodavatele mají půl roku. Do té doby jsou chráněni tzv. dodavatelem poslední instance.

Regulační úřad začal prověřovat dodavatele energií ve velkém:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz