Ekonomika

Krize toaletního papíru! Ceny porostou, hrozí opět fronty

V řádu několika desítek procent by měl podle ekonomů zdražit toaletní papír. Příčinou je celosvětový nedostatek dřevěné buničiny, ze které se vyrábí.

Možná si někteří z vás ještě pamatují na nedostatek toaletního papíru a fronty na něj, když do drogerie dorazil. Teď by měl podražit, a tak vás možná znovu překvapí fronty na levný toaleťák.

"V Česku opravdu po více než 30 letech hrozí to, co si většina z nás pamatuje z dob socialismu, a to byly fronty na toaletní papír," varuje ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​Podle ekonomů domácnosti s vyšší spotřebou toaletního papíru by se prý pomalu mohly začít zásobovat. "Já bych se musela předzásobovat, to by bylo teda hrozný," uvedla paní v anketě pro TV Nova. "Já se nebudu předzásobovat. V nejhorším se dají použít noviny," podotkla další.

​Toaletní papír se vyrábí z dřevné buničiny a celulózy a té u nás i je po celém světě zoufale málo. "V Česku se vykácelo dřevo kvůli kůrovci, nebyla kapacita pil, takže se vyvezlo, a teď tu není dřevo ani na celulózu, ze které se produkuje toaletní papír," vysvětluje Kovanda.

Veřejné toalety prý ale kvůli papíru nezdraží. "Asi zdražovat nebudeme, je to tu pro veřejnost," uvedla obsluha pražských veřejných záchodů. "My jsme hodně předzásobení, tak se kvůli tomu asi u nás zdražovat nebude," říká obsluha jiných veřejných toalet.

Související obsah

​"Zdražování bude zhruba kolem deseti procent, papír se nekazí, lidé si budou moct udělat zásoby dopředu," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

"V České republice se spotřebuje 1,4 milionu tun papíru ročně, vyrobí se něco přes 900 tisíc tun. Hygienických papírů je 90 procent z dovozu," doplnil Miloš Lešikar, zástupce ředitele Asociace českého papírenského průmyslu.

Krizi nedostatku toaletního papíru zatím pociťují nejvíc v Americe, tamní obchodní řetězec s asi 800 pobočkami po celé zemi už zavedl nákup na příděl.

ts, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz