Ekonomika

Krize toaletního papíru! Ceny porostou, hrozí opět fronty

V řádu několika desítek procent by měl podle ekonomů zdražit toaletní papír. Příčinou je celosvětový nedostatek dřevěné buničiny, ze které se vyrábí.

Možná si někteří z vás ještě pamatují na nedostatek toaletního papíru a fronty na něj, když do drogerie dorazil. Teď by měl podražit, a tak vás možná znovu překvapí fronty na levný toaleťák.

"V Česku opravdu po více než 30 letech hrozí to, co si většina z nás pamatuje z dob socialismu, a to byly fronty na toaletní papír," varuje ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​Podle ekonomů domácnosti s vyšší spotřebou toaletního papíru by se prý pomalu mohly začít zásobovat. "Já bych se musela předzásobovat, to by bylo teda hrozný," uvedla paní v anketě pro TV Nova. "Já se nebudu předzásobovat. V nejhorším se dají použít noviny," podotkla další.

​Toaletní papír se vyrábí z dřevné buničiny a celulózy a té u nás i je po celém světě zoufale málo. "V Česku se vykácelo dřevo kvůli kůrovci, nebyla kapacita pil, takže se vyvezlo, a teď tu není dřevo ani na celulózu, ze které se produkuje toaletní papír," vysvětluje Kovanda.

Veřejné toalety prý ale kvůli papíru nezdraží. "Asi zdražovat nebudeme, je to tu pro veřejnost," uvedla obsluha pražských veřejných záchodů. "My jsme hodně předzásobení, tak se kvůli tomu asi u nás zdražovat nebude," říká obsluha jiných veřejných toalet.

Související obsah

​"Zdražování bude zhruba kolem deseti procent, papír se nekazí, lidé si budou moct udělat zásoby dopředu," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

"V České republice se spotřebuje 1,4 milionu tun papíru ročně, vyrobí se něco přes 900 tisíc tun. Hygienických papírů je 90 procent z dovozu," doplnil Miloš Lešikar, zástupce ředitele Asociace českého papírenského průmyslu.

Krizi nedostatku toaletního papíru zatím pociťují nejvíc v Americe, tamní obchodní řetězec s asi 800 pobočkami po celé zemi už zavedl nákup na příděl.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz