Domácí

Přibývá žen za volantem, málo si ovšem věří. Muži častěji riskují

Přibývá žen za volantem, málo si ovšem věří. Muži častěji riskují
Zdroj: Thinkstockphotos

Na silnicích přibývá žen, mnoho z nich se ale stále bojí usednout za volant. Naopak muži více hazardují a častěji způsobují dopravní nehody.

Počet řidiček mezi ženami stále roste. Jezdí jich stále více, jezdí delší trasy a řídí i ve vyšším věku. Aktuálně má řidičský průkaz přibližně 44 %, ne všechny jsou ovšem aktivními řidičkami. V porovnání s muži je aktivních řidičů mezi ženami méně.

Nejméně řidiček je ve věkové skupině 55+. Tam tvoří ženy pouze 37 %, zatímco muži 63 %. Naopak nejmenší rozdíl v počtu řidičů a řidiček je v nejmladší věkové skupině, tedy v rozmezí 18 –⁠ 24 let.

Zdroj: ČSÚ

​Přestože počty žen na silnicích rostou, mnoho z nich se stále bojí usednout za volant. V průzkumu BESIPu uvedlo nejvíce žen, že nevlastní řidičský průkaz, jelikož by se bály řídit. Jednalo se o více než 30 % dotázaných. Dalšími z nejčastějších důvodů pak byly nepotřeba řídit nebo finanční důvody. Na stejnou otázku odpovídali rovněž muži, u kterých byla nejčastější odpovědí, že nepotřebují řídit.

Související obsah

Ačkoliv o ženách za volantem často kolují předsudky a vtipy, pravdou je, že nebezpečněji se na silnicích chovají muži. Více se u nich objevuje riskantní chování jako používání telefonu za jízdy nebo nepřipoutání bezpečnostním pásem. Za rok 2020 bylo v Česku evidováno přes 60 000 nehod, ženy je však způsobily jen ve 32 %.  Na konci roku 2019 mělo také trestné body na svém kontě 82 % mužů, ale jen 17 % žen. I v případě řízení pod vlivem návykových látek dominují hlavně muži.

Nehodovost sice mírně stoupá i u žen, to je ale spojováno s celkovým nárůstem žen řidiček. V roce 2007 byl celkový počet řidiček 40 % v roce 2020 už to bylo 43,5 %.

mark, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz