Domácí

Absence prověrky, nákup vily, zabijačka. Mynářova minulost je protkaná kauzami

Hradního kancléře Vratislava Mynáře provázela už v minulosti řada kauz. Marně usiloval o získání bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné. Rozpaky vyvolal, když v Praze pod cenou koupil prvorepublikovou vilu a následně ji za podivných okolností rekonstruoval.

Zatajování daňového přiznání, podezřelý nákup vily nebo chybějící prověrka. Vratislava Mynáře v posledních letech doprovázela řada kauz, žádná z nich ale zatím jeho pozici na Hradě neohrozila.

"Vším, formou, místem, projevem i sdělením prokázal, že si neuvědomuje, co ta funkce obnáší. Ani po těch letech, což je celkem pozoruhodné," vyjádřil se bývalý ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt.

Bezpečnostní prověrka

O bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, zažádal Mynář na sklonku roku 2013. Prezident Miloš Zeman se tehdy nechal slyšet, že bez prověrky v úřadu skončí.

Související obsah

​"U mě na sekretariátu leží obálka z Národního bezpečnostního úřadu, adresovaná na mé jméno," prohlásil Mynář minulý rok. Po rozlepení se ale dozvěděl, že prověrku nezískal.

Na Národní bezpečnostní úřad podal žalobu, kterou později stáhl. Hrad se za něj ale nakonec postavil, stačila mu prověrka na stupeň vyhrazené.

Vila ve Strašnicích

V roce 2014 koupil kancléř vilu ve Strašnicích. Podle expertů výrazně pod cenou, a to za pět a půl milionu korun. Kritiku vyvolala i její nedovolená rekonstrukce, za kterou nakonec Mynáře stavební úřad potrestal několikatisícovou pokutou.

Související obsah

​"Pan prezident Zeman vždycky říkal, že bude prezidentem těch dolních deseti milionů a najednou se ukazuje, že dlouhodobě působí v jeho kanceláři člověk, na něhož se jaksi některá pravidla nevztahují," okomentovala tehdy situaci politoložka Vladimíra Dvořáková.

Výčet kauz je delší

Mynář dostal také pokutu za pořádání zabijačky během nouzového stavu. Pokutu platila i firma, kterou kancléř spoluvlastnil, a to za neoprávněné čerpání vody na zasněžování sjezdovky v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Kontroverze budily i jeho nestandardní odměny pro nepravomocně odsouzeného ředitele Lesní správy Lány při přípravě zakázky na budování břehů vodní nádrže.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým rakouským kancléřem se stane Karl Nehammer

Rakousko bude mít nového kancléře, stane se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Ten zároveň povede vládní stranu ÖVP (Rakouská lidová strana), informoval o tom list Kronen Zeitung. Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek oznámil, že v politice definitivně končí. Z funkce odstoupil v říjnu, když jej a jeho okolí začala policie vyšetřovat kvůli údajné korupci. Současný kancléř Alexander Schallenberg ve stejný den oznámil, že na funkci rezignuje ve chvíli, kdy se ÖVP dohodne na novém lídrovi.

Píše se na Deník.cz