Domácí

Covid se rychle šíří. Hygienička chce školákům prodloužit prázdniny

Covid se rychle šíří. Hygienička chce školákům prodloužit prázdniny
Zdroj: TV Nova

Ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová vyzvala ve středu ředitele škol, aby prodloužili podzimní prázdniny i na pondělí a úterý 25. a 26. října. Řekla to na tiskové konferenci k epidemické situaci v pražských školách. Letos jsou podzimní prázdniny ve středu 27. října a v pátek 29. října. Děti by tak byly doma celý týden.

Pražský magistrát se rozhodl vyzvat ředitele základních škol, aby žákům prodloužili podzimní prázdniny. "Po konzultaci s hygienou jsme se rozhodli, že vedení města vyzve zřizovatele škol na území Prahy, aby vyhodnotili aktuální situaci s nemocností žáků na svých školách a na základě dat, aby se rozhodli, zda by na začátku příštího týdne přistoupili k vyhlášení ředitelského volna," uvedl na tiskové konferenci pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle primátora Praha nehodlá jen stát a nečinně přihlížet tomu, že děti budou muset zase dlouhou dobu zůstat doma. "Sám jsem otec tří dětí a chápu, že další dva dny volna mohou lidem způsobit velké komplikace, ostatně i mně, ale toto je prostředek, jak udržet situaci pod kontrolou," řekl Hřib. Podle něj by po volnu mělo následovat opětovné testování dětí.

Související obsah

Praha teď na základě dobrovolnosti zjišťuje zájem o testování ve školách se spuštěním od 1. listopadu, tedy až po podzimních prázdninách. "Dovedu si představit i model, kdy některé školy volno vyhlásí a jiné ne," uvedl radní Vít Šimral (Piráti) s tím, že apelovali na vládu, aby plošné testování neukončovala. Pokud by se pražské školy rozhodly testování obnovit, potřebovaly by k němu souhlas rodičů dětí. 

Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová na tiskové konferenci vyzvala rodiče školáků, aby se nechali naočkovat. "Pokud se rodiče školních dětí nechají očkovat, nebudeme stát před stejnou situací jako dnes," uvedla Jágrová. Podle ní by se ve školách po podzimních prázdninách testovalo převážně antigenními testy. O dalším postupu ještě není rozhodnuto.

Související obsah

K výzvě ředitelům škol, aby prodloužili podzimní prázdniny, se přidá také Olomoucký kraj, který osloví i střední školy, kde se situace zhoršuje. Výzvu ředitelům zvažuje i Moravskoslezský kraj. Plošné prodloužení ministr školství Robert Plaga (za ANO) odmítl.

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) odpoledne na facebooku uvedl, že také doporučil ředitelům základních a středních škol, aby podzimní prázdniny prodloužili. "Jedná se o doporučení, které by měli zvážit ředitelé a starostové s ohledem na situaci v dané škole a místě," napsal Kuba.

Česká republika eviduje za úterý 3 246 nových případů koronaviru. Je to o 1 739 případů více než ve stejný den minulý týden. Tolik případů Česko nemělo od 20. dubna. Kvůli zhoršené epidemické situaci se ve středu odpoledne sešla vláda.

Nakažených koronavirem ve školách dramaticky přibývá. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz