Naše Česko

Čeští záchranářští psi patří k nejlepším. Každý nalezený jim vlévá naději do žil

Létají po světě zachraňovat přeživší katastrof, hledají ztracené děti a drží světové rekordy. Čeští záchranářští psi patří k těm nejlepším. Jejich páníčci jsou přitom dobrovolníci různých profesí. Svým psům ale rozumí dokonale.

Statečného záchranáře prý uděláte z každého psa, na rase nezáleží. V reportáži z pořadu Víkend najdete několik rozhovorů s páníčky záchranářských psů. V nich často zaznívá slovo láska. Láska k člověku a ke psu.

A silný cit je na obou stranách opravdu hmatatelný. Tito lidé nemají psa jako hračku nebo doplněk, je to jejich životní parťák a podle toho s ním také zacházejí. "Obecně by měl každý majitel psa věnovat psovi dvě hodiny denně, aby se nenudil," radí Jaroslav Sedlák, vedoucí K9 RESCUE týmu.

K9 RESCUE CZ je parta dobrovolníků z různých koutů republiky a různých profesí. Setkávají se pravidelně a svého psího parťáka učí, jak zachránit člověka. Vede je ten nejpovolanější. Muž, který stál v čele české kynologické skupiny a byl se svým psem snad na všech zahraničních záchranných akcích, kterých se Česko v posledních letech účastnilo.

Související obsah

Například zemětřesení v Turecku roku 1999. Jen dva mladé lidi se podařilo tehdy v sutinách českým kynologům najít a zachránit. Z té šílené beznaděje se museli otřepávat nejen oni, ale i jejich psi.

"Oni bytostně milují člověka, takže každý nalezený jim vlévá naději do žil. Takže v tom případě jsme museli občas imitovat nález živého člověka, že jsme požádali kolegu nebo přihlížejícího Turka, aby se nám se schoval. A psi měli velkou radost, že je našli," popsal Sedlák děsivou zkušenost.

Správná motivace patří mezi klíčové kroky, kterými se z obyčejného psa stane pes záchranářský. "Dobrý záchranářský pes by měl mít dobrý čich, ale ten má v podstatě každý pes. Ten pes by měl mít rád lidi, neměl by být konfliktní a měl by mít chuť do práce," popisuje veterinářka Alena Vrátná.

Související obsah

​Hedvika Češková dělá se svými psy záchranářinu už od dětství. Policie tento tým volá k zatoulaným důchodcům, ztraceným dětem, utonulým i k sebevrahům. Někdy se podaří najít je živé, mnohdy se ale bohužel jedná i o mrtvá těla.

Minimálně dvě hodiny denně, každý měsíc několikadenní soustředění, zkoušky, závody, zásahy, když je někdo potřebuje. To všechno ve svém volném čase, na své náklady. Je to dřina, která ale přináší radost. A těžko říct, jestli větší psovi nebo jeho pánovi.

Šárka Loukotová, Tatiana Skoumalová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz