Domácí

Brňany roky trápí nepříjemný zápach. Začal to už řešit i krajský úřad

Tisíce obyvatel východní části Brna si stěžují na nepříjemný zápach, který prý podle mnohých vychází z místní slévárny. Ta to ale odmítá s tím, že zdrojů zápachu může být víc. Situaci už řeší i vedení Jihomoravského kraje.

Nepříjemný zápach části Brňanů ztrpčuje život už roky. Podle některých z nich už dokonce více než 10 let. Místní si stěžují, že viníkem je místní slévárna. Zápach, který z ní prý vychází, obtěžuje stovky rodin, které bydlí v okolí. Stížnosti už řeší Krajský úřad Jihomoravského kraje (JMK), který si nechal zpracovat emisní studii.

"Byly vyšší koncentrace některých chemických prvků, jako jsou třeba mangan, zinek, hliník, které sice v zákoně nemají emisní limit, takže nemůžeme říct, že by tam došlo k nějakému překročení, ale můžou indikovat nějaký průmyslový zdroj, kde se například zpracovává kov," řekl vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Brno Jáchym Brzezina.

Související obsah

​V průmyslovém areálu je kromě slévárny celá řada dalších firem. Slévárna se brání, že zápach pochází z více zdrojů. "Jsme přesvědčeni o tom, že slévárna není jediným zdrojem toho zápachu," uvedla mluvčí Slévárny HEUNISCH Brno Kateřina Svobodová.

Jihomoravský kraj to ale vidí jinak. "V červnu nám sama slévárna doložila svoji pachovou studii, kde potvrdila, že zdrojem zápachu je slévárna a sama navrhla nějaká opatření, která by mohla udělat, aby se ten zápach zmírnil," informovala mluvčí krajského úřadu Alena Knotková.

Související obsah

​Nic se ale nezměnilo a zápach je cítit stále. "JMK zahájil správní řízení o změně integrovaného povolení, kam budeme chtít doplnit i emisní limity pro výrobní linku, která je zdrojem zápachu a budeme tam chtít i doplnění opatření, aby ten zápach byl zmírněn," dodala Knotková.

Kvůli těmto sporům tak není jisté, kdy přesně se lidé v okolí slévárny budou moci nadechnout čerstvého vzduchu.

Radim Bánovský, TV Nova, Jan Houška, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz