Domácí

Škody po orkánu odklízejí energetici i hasiči. Foukat má navíc dál

Energetici i hasiči pokračují s odklízením škod po orkánu, který se včera přehnal Českem. Ještě v pátek dopoledne bylo bez proudu devět tisíc domácností a kalamitní stav platil v celém Středočeském kraji. Největší český dodavatel energií odhaduje škody na své distribuční síti na 30 milionů korun.

Jen co nová směna pardubických hasičů nastoupila do práce, měla první výjezd a vyrazila do Starého Hradiště. Plošina zastavila v Třešňově ulici kvůli velké zlomené větvi. Visela poměrně nešťastně. Hrozilo, že potrhá elektrické dráty, nebo rozbije boudu pod nimi. Než ji hasiči odřízli, museli ji vyvázat a částečně odtáhnout.

Kvůli čtvrtečnímu silnému větru se radnice rozhodla uzavřít i Městský park v Chrudimi, kde popadalo několik stromů. Stále ale hrozí, že několik dalších jich může spadnout. Škody budou lezci odstraňovat minimálně do konce víkendu, spíš to bude ale ještě déle.

Škody likvidují i v útulku Psí domov na Náchodsku. Vítr vyvrátil lípu, která tvořila přírodní zastínění kotců. Čtyři jsou zničené úplně, několik dalších má poškozené střechy. Žádnému zvířeti se ale naštěstí nic nestalo.

Související obsah

​Ve čtvrtek měli hasiči napříč republikou přes 3600 výjezdů, noc už byla klidná, ale za svítání jejich počet opět stoupl. Pokračuje likvidace škod a hasiči měli v osm ráno nahlášených zhruba sto událostí.

Nikdo při běsnění živlu nezemřel, ve Velemyšlevsi na Lounsku spadl na projíždějící auto strom. Nejhorší situace z pohledu hasičů byla v Praze, středních Čechách a Ústeckém kraji. Devět tisíc domácností, které zásobuje elektřinou největší český dodavatel, bylo bez proudu ještě v deset hodin dopoledne. Kalamitní stav v pátek ještě platil v celých Středních Čechách, na Náchodsku, Pardubicku, Chrudimsku a Havlíčkobrodsku.

A foukat má dál. Meteorologové přišli s výstrahou před silným větrem pro Prahu, část středních Čech a část Ústeckého kraje. Platí od 11 hodin dopoledne až do 22 hodin.

O páteční výstraze informoval v Televizních novinách reportér Radim Bánovský: 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Probační služba přestala využívat náramky

Elektronický monitoring odsouzených a obviněných v listopadu skončil. Probační služba totiž měla problémy s dodavatelem náramků firmou SuperCom. Vrátí se tedy k namátkovým kontrolám. Ministerstvo spravedlnosti je na tuto variantu připraveno. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Píše se na Deník.cz