Koronavirus

Ministerstvo upravilo semafor, návrat z Polska či Kypru bude obtížnější

Ministerstvo upravilo semafor, návrat z Polska či Kypru bude obtížnější
Zdroj: Getty Images

Cestovatelský semafor upravující podmínky pro návrat Čechů z ciziny se opět mění. Do červené kategorie se nově přesune Kypr, Nizozemsko a Polsko. Oranžová kategorie se rozroste o Lichtenštejnsko. Naopak Španělsko bude v kategorii zemí s nízkým rizikem nákazy.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy koronavirem, který bude účinný od pondělí 25. října. Do červené kategorie se nově přesune Kypr, Nizozemsko a Polsko. Do oranžové kategorie, tedy zemí se středním rizikem nákazy, přibude nově Lichtenštejnsko. Naopak Španělsko bude v kategorii zemí s nízkým rizikem nákazy.

Při návratu ze zemí zelené, oranžové, červené a tmavě červené kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář. Před vstupem na území ČR nebo nejpozději do 5 dní po vstupu je povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test.

Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) patří Malta, Itálie, Vatikán, Španělsko vč. Kanárských ostrovů a Madeira. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Bahrajn, Chile, Hongkong, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan.

Související obsah

​Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie zemí se řadí Andorra, Dánsko, Lichtenštejnsko, San Marino, Švédsko, Švýcarsko, Baleárské ostrovy, Norsko, Island, Francie, Monako a Portugalsko vč. Azorských ostrovů.

Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Bulharsko, Belgie, Irsko, Finsko, Lucembursko, Chorvatsko, Slovensko, Kypr, Nizozemsko, Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Řecko. Pro návrat ze zemí z červené kategorie platí stejná pravidla jako při návratu z tmavě červené kategorie.

Související obsah

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie) spadá Lotyšsko a Rumunsko, Estonsko, Litva, Slovinsko a ostatní třetí země mimo EU. Osoby vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci. V případě cesty do ČR individuální přepravou, není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku je nutná samoizolace.

Kompletní podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie covid-19 naleznete zde.

Seznam zemí podle míry rizika nákazy najdete zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz