Domácí

Zemanův případ nemá obdoby. Na ARO platí přísná pravidla, zejména pro návštěvy

Návštěvu členů kanceláře prezidenta republiky ve vojenské nemocnici u Miloše Zemana už vyšetřuje hygiena ministerstva obrany. Ani jeden z přítomných neměl nasazený respirátor a podle odborníků tak ohrožovali nejen prezidenta, ale i další pacienty. Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, kde prezident leží, poskytuje komplexní péči vážně nemocným pacientům. Ti jsou neustále pod dohledem přístrojů i zdravotníků.

Pokud se na takovém oddělení někdy probudíte, máte opravdovou jistotu, že vás zdravotníci po celý den nepustí z očí. Je jedno, jestli pacient leží na ARO v Praze, Brně nebo Ostravě. Pravidla jsou skoro stejná.

Důvod je prostý. Pacienti na ARO jsou často v tak vážném zdravotním stavu, že na nějaké povídání s návštěvami nemají energii. Druhý důvod omezených návštěv je bezpečnost pacientů. "Dovolujeme návštěvy jen rodinných příslušníků nebo osob, které pacient uvede," uvedl Jiří Klimeš, primář ARO v nemocnici Milosrdných bratří v Brně.

​Všechna oddělení ARO kladou velký důraz na ochranu hospitalizovaných před infekcemi. Pacienti jsou často ve velmi vážném stavu a nákaza běžným respiračním onemocněním u nich může skončit fatálně. Nemocní jsou oslabení a dostávají nitrožilně řadu léků.

Související obsah

Ležící pacient může snadno dostat třeba zápal plic. Teď během pandemie koronaviru proto platí pro všechny návštěvy zpřísněná opatření. "Návštěva zazvoní, přijde sestra a zjistí, jestli pacient může přijmout návštěvu. Příchozí musejí mít očkování či PCR nebo antigenní test," dodal Klimeš.

Pacient na takovém oddělení je často napojen na přístroje, které mu pomáhají dýchat. V případě komplikací okamžitě zasahuje lékař, který je nonstop na oddělení. Ten také rozhoduje i o průběhu návštěvy.

Pokud nemůže pacient přijímat jídlo, dostává výživu hadičkou přímo do žaludku. Pokud se nají sám, dostává dietní stravu podle typu onemocnění.

Všichni návštěvníci se musejí předem domluvit. Při vstupu na oddělení musejí použít mimo jiné návleky na boty a ochranný plášť. Žádné oddělení tohoto typu neumožňuje volný průchod k pacientům.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz