Domácí

Zemanův případ nemá obdoby. Na ARO platí přísná pravidla, zejména pro návštěvy

Návštěvu členů kanceláře prezidenta republiky ve vojenské nemocnici u Miloše Zemana už vyšetřuje hygiena ministerstva obrany. Ani jeden z přítomných neměl nasazený respirátor a podle odborníků tak ohrožovali nejen prezidenta, ale i další pacienty. Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, kde prezident leží, poskytuje komplexní péči vážně nemocným pacientům. Ti jsou neustále pod dohledem přístrojů i zdravotníků.

Pokud se na takovém oddělení někdy probudíte, máte opravdovou jistotu, že vás zdravotníci po celý den nepustí z očí. Je jedno, jestli pacient leží na ARO v Praze, Brně nebo Ostravě. Pravidla jsou skoro stejná.

Důvod je prostý. Pacienti na ARO jsou často v tak vážném zdravotním stavu, že na nějaké povídání s návštěvami nemají energii. Druhý důvod omezených návštěv je bezpečnost pacientů. "Dovolujeme návštěvy jen rodinných příslušníků nebo osob, které pacient uvede," uvedl Jiří Klimeš, primář ARO v nemocnici Milosrdných bratří v Brně.

​Všechna oddělení ARO kladou velký důraz na ochranu hospitalizovaných před infekcemi. Pacienti jsou často ve velmi vážném stavu a nákaza běžným respiračním onemocněním u nich může skončit fatálně. Nemocní jsou oslabení a dostávají nitrožilně řadu léků.

Související obsah

Ležící pacient může snadno dostat třeba zápal plic. Teď během pandemie koronaviru proto platí pro všechny návštěvy zpřísněná opatření. "Návštěva zazvoní, přijde sestra a zjistí, jestli pacient může přijmout návštěvu. Příchozí musejí mít očkování či PCR nebo antigenní test," dodal Klimeš.

Pacient na takovém oddělení je často napojen na přístroje, které mu pomáhají dýchat. V případě komplikací okamžitě zasahuje lékař, který je nonstop na oddělení. Ten také rozhoduje i o průběhu návštěvy.

Pokud nemůže pacient přijímat jídlo, dostává výživu hadičkou přímo do žaludku. Pokud se nají sám, dostává dietní stravu podle typu onemocnění.

Všichni návštěvníci se musejí předem domluvit. Při vstupu na oddělení musejí použít mimo jiné návleky na boty a ochranný plášť. Žádné oddělení tohoto typu neumožňuje volný průchod k pacientům.

Jan Houška, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz