Domácí

VIDEO: Mynář poprvé ukázal Zemana v nemocnici. Ohradil se proti útokům

Hradní kancléř Vratislav Mynář na čtvrteční tiskové konferenci ukázal video prezidenta republiky Miloše Zemana z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Prezident je na týden starém videu zachycen, jak mluví s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (za ANO). Mynář video pustil, aby dokázal, že Zemanův podpis na listině nikdo nefalšoval. Jedná se o první záběry prezidenta Miloše Zemana po jeho hospitalizaci. Mynář na konferenci také oznámil, že slavnostní ceremoniál k 28. říjnu se odkládá.

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila první záběry prezidenta Miloše Zemana od doby, co byl hospitalizován. Jedná se o týden staré záběry z doby, kdy u prezidenta byl na návštěvě předseda Sněmovny Radek Vondráček (za ANO). Prezident Zeman u této příležitosti vyhlásil ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny na 8. listopadu, což je nejzazší termín, který mohl vybrat.

Ve videu, které hradní kancléř novinářům přehrál, je vidět, jak Zeman na lůžku mluví s předsedou Sněmovny, ředitelem Sekretariátu prezidenta republiky Jaroslavem Hlinovským a s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem o svolání ustavující schůze. Nikdo z nich nemá při návštěvě respirátor, přitom podle pravidel nemocnice jsou uvnitř budovy povinné.

Zeman ve videu říká, že 8. listopadu je nejzazší termín a na to mu Vondráček odpovídá, že jsou za čas rádi. Zeman se usmívá a reaguje německým citátem "Zeit gewonnen, alles gewonnen (Získán čas, získáno všechno)". Hradní kancléř prezidentovi podává listinu k podpisu a poté mu ji bere. Detail listiny nebyl na videu vidět. To je vše, co video obsahuje.

Související obsah

Krátce po promítnutí záběrů tiskový brífink skončil. O současném zdravotním stavu prezidenta na tiskové konferenci nezazněly žádné informace. Hradní kancléř pouze uvedl, že slavnostní předávání státních vyznamenání se z 28. října z důvodu hospitalizace Zemana přesouvá na později. "Ceremoniál bude odložen na pozdější termín, pokud pan prezident nerozhodne jinak," řekl Mynář na konferenci.

Mynář brífink podle svých slov svolal jako reakci na útoky médií a veřejných činitelů. Ohradil se proti tomu, že by Zemanův podpis na listině o svolání ustavující schůze nové Sněmovny byl zfalšovaný a uvedl, že je připraven s policií při vyšetřování podpisu na listině spolupracovat.

Kancléř měl informace o Zemanově pracovní neschopnosti už 13. října, tedy den předtím, než prezident listinu podepsal. Podle Mynářových slov mu ale prezident uložil připravit listinu o ustavující schůzi už v den, kdy byl hospitalizován. "Rozhodnutí svolat ustavující zasedání Poslanecké sněmovny dle článku 62 b) Ústavy České republiky tedy pan prezident učinil už předtím, než jsem obdržel stanovisko Ústřední vojenské nemocnice," zdůvodnil Mynář, proč s Vondráčkem a Hlinovským za prezidentem 14. října šli.

Související obsah

O schůzce v nemocnici podle Mynáře věděl i premiér Andrej Babiš (ANO). "Ve středu 13. října v 10:30 jsem v Hrzánském paláci o tomto rozhodnutí informoval podle pokynů prezidenta premiéra Andreje Babiše," uvedl na brífinku kancléř. Babiš už dříve řekl, že dopředu o setkání prezidenta s Vondráčkem nevěděl. Jeho aktuální reakci na Mynářova slova televize Nova zjišťuje.

Kancléř na brífinku také připomněl, jak byla veřejnost informována o zdravotním stavu někdejšího prezidenta Václava Havla. Podle jeho slov to udělal proto, aby ke všem českým prezidentům veřejnost a novináři přistupovali stejně. "Při pohledu do historie o informování o stavu Václava Havla lze najít paralely se současnou situací. Právní rámec se od té chvíle nezměnil," řekl kancléř s tím, že Kancelář prezidenta nemůže o jeho stavu bez souhlasu informovat. 

Další tiskový brífink

Za posledních sedm dní byl tiskový brífink na Hradě už potřetí. Na prvním z brífinků promluvila manželka prezidenta Ivana Zemanová. Nic konkrétního ke zdravotnímu stavu svého manžela neřekla, pouze požádala média o ohleduplnost a trpělivost.

Na druhém tiskovém brífinku za poslední dny pak hradní kancléř Vratislav Mynář oznámil, že Zeman byl hospitalizován dobrovolně. Popřel také, že by prezident při převozu do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) byl v bezvědomí. Během konference kritizoval některé senátory a předsedu Senátu za to, že se snaží prezidenta dočasně připravit o jeho pravomoci.

Prezident Miloš Zeman je od 10. října hospitalizovaný na oddělení KARIM. Hrad od počátku jeho hospitalizace nesděloval žádné bližší informace o tom, jestli je hlava státu schopná vykonávat svou funkci a nemocnice je vázaná mlčenlivostí. Zeman totiž ke sdílení jeho diagnózy neudělil souhlas.

Související obsah

​Předseda Senátu Miloš Vystrčil si proto od nemocnice vyžádal zprávu, aby se veřejnost dozvěděla, jestli je prezident schopný splnit svoje pracovní povinnosti, které se od něj po volbách do Poslanecké sněmovny očekávají.

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) ve zprávě konstatovala, že hlava státu momentálně pracovat nemůže. Senátní komise pro Ústavu se už shodla na tom, že podmínky pro aktivaci článku 66 Ústavy, který dočasně převede pravomoci na premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny, jsou dány. Předsedové sněmovních stran se tento týden domluvili, že před hlasováním o aktivaci článku 66 chtějí od nemocnice další aktuální zprávu o zdravotním stavu prezidenta. 

Podívejte se na záznam celé čtvrteční tiskové konference:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz