Koronavirus

Nová opatření Čechy zlomila. Výrazně přibývá lidí, kteří se nechají naočkovat

Zájem o očkování proti koronaviru začal zhruba od poloviny října opět stoupat. Zatímco minulý čtvrtek zdravotníci vyočkovali 12 tisíc dávek, tento čtvrtek jich podali 26 tisíc. Důvodem mohou být nová vládní opatření, avizovaný konec proplácení testů a také zkrácení jejich platnosti. Podle dat Chytré karantény se jen za čtvrtek přihlásilo k očkování 13 tisíc nových zájemců.

Počty nakažených stoupají, vláda zpřísňuje opatření a lidí, kteří se chtějí nechat očkovat, začalo opět přibývat. Rušno bylo na Hlavním nádraží v Praze, kde se očkuje jednodávkovou vakcínou bez nutnosti objednání. O očkování tam byl velký zájem, někteří lidé na svoji dávku čekali i několik hodin. 

"Budu to potřebovat do práce, protože bez toho mě asi do práce nepustěj. Už mám asi nejvyšší čas," zaznělo mezi čekajícími na vakcínu na Hlavním nádraží. Někteří nechtěli ale čekat ve frontě a na místě proto musela zasahovat bezpečnostní služba.

"Já mám radost, že v posledních dnech se poměrně výrazně zvýšil zájem o očkování. Jak pokud jde o registrace, tak i u míst bez registrace. Skutečně se ten zájem zvýšil a já bych chtěl všem poděkovat za to, že jsou zodpovědní a že se nechají naočkovat. Myslím si, že to zvládneme bez větších problémů, protože očkovacích látek je dost," vyjádřil se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

​Zájem lidí o vakcíny stoupá prakticky po celé republice. "V posledním týdnu pozorujeme velký nárůst v obou našich očkovacích centrech, jak v Luhačovicích, tak ve Zlíně," uvedl lékař Ondřej Křenek. "Je to jak nárůst u prvoočkování, tak i u třetích posilujících dávek. Nárůst bude určitě o nějakých 200 procent," dodal.

Jako hlavní důvody, proč se rozhodli nechat naočkovat, lidé uvádí zpřísňování opatření a s tím související obavy z omezení normálního života. V posledních dnech přibývá také provedených testů na covid-19. Kvůli vysoké virové náloži v populaci je jich téměř 10 procent pozitivních.

Podívejte se na aktuální vývoj epidemie:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6431 pacientů s covidem, z toho 1018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz