Domácí

Babiš v Bruselu ničeho nedosáhl, kritizuje ho opozice. Čechům peníze neušetřil

S názorem premiéra Andreje Babiše (ANO), že summit EU skončil velkým úspěchem pro Českou republiku, nesouhlasí zástupci ostatních sněmovních stran. Vadí jim především to, že summit nepřinesl žádné konkrétní výsledky, které by ušetřily peníze českých občanů.

Andrej Babiš do Bruselu odjížděl s jasným cílem, vyjednat v Evropské unii regulaci trhu s emisními povolenkami. Evropská komise měla podle českého premiéra upravit pravidla pro povolenky, tak aby je nemohli nakupovat spekulanti.

"Prezentovat Babišovo misi jako úspěch není možné, občané jeho misi nijak nepocítí. Žádným způsobem se jeho mise nedotkne cen energií, nedojde k žádnému snížení," vyjádřil se k premiérově cestě europoslanec Jiří Pospíšill (TOP 09).

K tématu se v Televizních novinách vyjádřil i místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský: 

Babiš docílil toho, že komise bude prověřovat fungování trhu s energiemi a systém obchodování s povolenkami. "Andrej Babiš jel do Bruselu se dvěma cíli. Získat souhlas se zrušením DPH na energie a více regulovat trh s emisními povolenkami. Dopadlo to jako vždy: výsledek není žádný. Po několika hodinách diskuze souhlasil premiér Babiš s tím, co komise navrhla již na začátku jednání," kritizuje ho předseda ODS Petr Fiala.

Související obsah

​"Dobře, že se tím summit zabýval, protože je to celé obrovský problém. Ten summit se ale nedokázal na ničem příliš konkrétním dohodnout, to vidím jako negativum," myslí si místopředseda STAN Věslav Michalik.

Poslanci hnutí SPD ve výsledku evropského summitu vidí další důvod k odstoupení od evropského Green Dealu a také vystoupení z Evropské unie. "Otázkou je, a já tu otázku dávám na stůl, co budou mít občané z členství v Evropské unii, když nebudou mít ani na základní životní potřeby?" ptá se předseda hnutí Tomio Okamura.

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) má kontrola trhu s emisními povolenkami smysl. "Ten trh, jak dneska funguje, je zcela mimo kontrolu. Vymklo se to Evropské komisi z podkontroly a i když nikdo nezpochybňuje, že to je tržní, faktem je, že to dopadá naprosto brutálním způsobem na odběratele. A to je to, co jsme se pokusili zvrátit," konstatoval.

K situaci se v Televizních novinách vyjádřil Andrej Babiš: 

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz