Domácí

Babiš v Bruselu ničeho nedosáhl, kritizuje ho opozice. Čechům peníze neušetřil

S názorem premiéra Andreje Babiše (ANO), že summit EU skončil velkým úspěchem pro Českou republiku, nesouhlasí zástupci ostatních sněmovních stran. Vadí jim především to, že summit nepřinesl žádné konkrétní výsledky, které by ušetřily peníze českých občanů.

Andrej Babiš do Bruselu odjížděl s jasným cílem, vyjednat v Evropské unii regulaci trhu s emisními povolenkami. Evropská komise měla podle českého premiéra upravit pravidla pro povolenky, tak aby je nemohli nakupovat spekulanti.

"Prezentovat Babišovo misi jako úspěch není možné, občané jeho misi nijak nepocítí. Žádným způsobem se jeho mise nedotkne cen energií, nedojde k žádnému snížení," vyjádřil se k premiérově cestě europoslanec Jiří Pospíšill (TOP 09).

K tématu se v Televizních novinách vyjádřil i místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský: 

Babiš docílil toho, že komise bude prověřovat fungování trhu s energiemi a systém obchodování s povolenkami. "Andrej Babiš jel do Bruselu se dvěma cíli. Získat souhlas se zrušením DPH na energie a více regulovat trh s emisními povolenkami. Dopadlo to jako vždy: výsledek není žádný. Po několika hodinách diskuze souhlasil premiér Babiš s tím, co komise navrhla již na začátku jednání," kritizuje ho předseda ODS Petr Fiala.

Související obsah

​"Dobře, že se tím summit zabýval, protože je to celé obrovský problém. Ten summit se ale nedokázal na ničem příliš konkrétním dohodnout, to vidím jako negativum," myslí si místopředseda STAN Věslav Michalik.

Poslanci hnutí SPD ve výsledku evropského summitu vidí další důvod k odstoupení od evropského Green Dealu a také vystoupení z Evropské unie. "Otázkou je, a já tu otázku dávám na stůl, co budou mít občané z členství v Evropské unii, když nebudou mít ani na základní životní potřeby?" ptá se předseda hnutí Tomio Okamura.

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) má kontrola trhu s emisními povolenkami smysl. "Ten trh, jak dneska funguje, je zcela mimo kontrolu. Vymklo se to Evropské komisi z podkontroly a i když nikdo nezpochybňuje, že to je tržní, faktem je, že to dopadá naprosto brutálním způsobem na odběratele. A to je to, co jsme se pokusili zvrátit," konstatoval.

K situaci se v Televizních novinách vyjádřil Andrej Babiš: 

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz