Ekonomika

Ceny energií drtí i záchranné stanice. Bojí se, že zvířata budou muset utratit

Navýšení cen za energie se nevyhne nikomu. I optimistické scénáře počítají s růstem nákladů o desítky procent. Mnoho obyvatel a podnikatelů to dostane do existenčních problémů.

Pan David Novák zaměstnává dvacet lidí, je to zemědělec a zároveň pekař. V srpnu zaplatil za elektrickou energii 120 tisíc, v září už 200 tisíc. "To mi ještě ředitel té společnosti řekl, že měl nakoupeno dopředu, a tak že nám to nějak rozpustil do záloh. Řekl mi, že po Novém roce to půjde ještě o 30 procent nahoru," svěřil se pan Novák.

A tak to bez zdražení výrobků a zřejmě i dalších razantních úprav ekonomicky neutáhne. "Rohlík stál dvě koruny, bude stát tři. Koláč stál 12, bude za 15. A pokud se to nebude prodávat, tak to prostě bez omezení počtu lidí nepůjde," posteskl si pekař.

V obdobné situace je i pan Marcel Gregor, který je včelařem a také má pekárnu. I jeho zřejmě čeká velmi nepopulární krok. "Energetická náročnost je obrovská a v podstatě každé zvýšení cen se musí promítnout do toho výrobku," vysvětluje.

Související obsah

​Nad propastí jsou i ochránci přírody. O zraněná zvířata se starají za peníze, které dostanou od obcí, krajů a soukromých dárců. Jedna stanice spotřebuje měsíčně elektrické energie v průměru za 25 tisíc a je to podstatná část jejich výdajů. Šetřit není kde.

"Nejde už to nijak ořezat, nejde se o zvířata starat jen napůl," konstatoval David Číp z jaroměřské stanice. Záchranné stanice pro divoká zvířata živoří už dlouhé roky a navýšení může být pro řadu z nich likvidační. "Z třiceti stanic je už teď deset opravdu v krajní situaci. Pokud se to nevyřeší, zvířata bychom museli utratit," upozorňuje Číp.

Jenže pro nadcházející měsíce není světlo na konci tunelu vůbec vidět. Bohužel je jasné, že nejde o to jestli, ale kolik firem energetická krize pohřbí.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz