Koronavirus

Začala platit tvrdší opatření, týkají se respirátorů i karantény. PŘEHLED

Epidemie sílí, a vláda tak opět rozhodla o zpřísnění opatření. Úderem půlnoci začíná platit povinnost nosit respirátor ve všech vnitřních prostorech, až na určité výjimky. Mění se také podmínky karantény, její doba se zkracuje na sedm dní. Další změny pak nastanou o týden později.

Minulý týden vláda oznámila, že vzhledem ke zhoršující se epidemické situace upraví některá opatření. Zatímco některé změny platí již od tohoto pondělí, další nastanou příští týden 1. listopadu.

Co se mění od 25. října

Úderem půlnoci začala platit nová pravidla pro nošení respirátorů. Nově jsou povinné při hromadných akcích ve vnitřních prostorech bez ohledu na počet účastníků.

Nosit je lidé musí i v práci, pokud jsou uvnitř budovy. Odložit může pracovník respirátor pouze tehdy, pokud je na pracovišti sám nebo dodržuje s kolegy rozestupy nejméně 1,5 metru. " Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 m. Pokud sedíte u stolu a kolegové jsou dál než 1,5 metru, tak ho mít nemusíte," upřesnil nové opatření ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

​Pro žáky a studenty podmínka neplatí, při výuce tak na sobě ochranné pomůcky mít nemusí. Povinnost bude platit jen pro neočkované učitele. Nadále je také nutné respirátor nosit v hromadné dopravě, obchodech nebo restauracích, na tom se nic nemění.

Co se naopak mění, je délka doby karantény pro ty, kteří přišli do kontaktu s někým nakaženým. Ze 14 dní se zkrátila na sedm, poté je možné ukončit ji PCR testem.

Co se mění od 1. listopadu

Další série změn, kterou vláda oznámila minulý týden, začne platit až od příštího týdne. Testy na koronavirus budou mít kratší platnost. U PCR testů se zkracuje na 72 hodin, u antigenních na 24 hodin.

Související obsah

​Velkou změnou bude, že se preventivní testování nebude hradit z veřejného zdravotního pojištění. Nově bude hrazeno jen dětem do 18 let, lidem, kteří čekají na druhou dávku vakcíny, a těm, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. U testů, které slouží k indikaci onemocnění (např. po rizikovém kontaktu), se nic nemění.

U antigenních testů vláda stanovila nejvyšší cenu 201 korun, u PCR 814 korun.

V restauracích, klubech, hospodách a podobných provozovnách bude muset personál prověřovat, zda má zákazník platný certifikát o očkování, potvrzení o prodělání nemoci nebo negativní výsledek testu. Pokud se zákazník neprokáže, provozovatel mu nesmí umožnit vstup.

Podívejte se na reportáž TV Nova o přísnějších opatřeních:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz