Domácí

Na horách se připravují na zimní sezónu. Rodiny si letos připlatí i tisíce

Provozovatelé lyžařských areálů se už začali připravovat na novou sezónu. Momentálně upravují sjezdovky a kontrolují veškerou techniku. A jakmile začne mrznout, pustí se do zasněžování. Jasné je už ale to, že kvůli vysokým cenám pohonných hmot a elektřiny zdraží ceny skipasů až o 20 procent. A ceny zvýší i hoteliéři. Běžná rodina si tak za týdenní pobyt připlatí i několik tisíc navíc.

Zimní sezóna je za dveřmi a Pavel Havlíček, který je provozovatelem lyžařského střediska Šacberk, teď na své sjezdovce tráví celé dny. "Není výjimkou, že už v listopadu vyrábíme technický sníh, takže přípravy teď vrcholí," vysvětlil.

A živo je i v lyžařském areálu u Nového Města na Moravě. Tam během neděle prováděli kompletní kontrolu celé lanovky i veškerého dalšího technického vybavení sjezdovky. "Provádíme údržbové práce, které jsou před zimou potřeba," řekl provozovatel Skiareálu Harusův kopec v Novém Městě na Moravě Karel Klapač.

Na sezónu se už připravují i mezi vinohrady v Němčičkách na Břeclavsku. Na nejníže položené sjezdovce ve střední Evropě, v pouhých 180 metrech nad mořem, v těchto dnech pokládají nový umělý povrch. Díky němu tam poté budou moci lyžovat i za nepříznivých sněhových podmínek.

Související obsah

​Se zasněžováním provozovatelé sjezdovek chtějí začít, jakmile bude mrznout několik dní v kuse. "Začínáme první sobotu a neděli v prosinci, když nám to vláda dovolí," nechal se slyšet Jaroslav Stávek z TJ Sport Němčičky.

Právě to, že provozovatelé sjezdovek stále ještě nevědí, jaká pravidla v souvislosti s koronavirovou epidemií budou muset letos dodržovat, je pro ně největším strašákem. Všichni hlavně doufají, že je vláda znovu plošně nezavře jako loni.

Milovníci zimních sportů si ale letos sáhnou hlouběji do kapsy. Připravit se musejí na výrazné zdražení permanentek. "V tuto chvíli to vypadá, že zdražování bude někde mezi 10 a 20 procenty, v průměru okolo 15, 16 procent," uvedl Luděk Sáska ze skiareálu v Zadově.

Cena jednodenní permanentky pro dospělého se tak zvýší až o více než sto korun. Zdražení je podle provozovatelů lyžařských areálů nevyhnutelné. "Pro nás jenom nárůst energií bude znamenat částku někde okolo půl milionu korun. Nevíme, kde se ještě zastaví ta cena. Jsou to částky, které nás bohužel k tomuhle nutí," dodal Sáska.

Související obsah

​Na zdražení se prý výrazně podepsaly i obrovské ztráty z loňského roku, kdy kvůli koronavirovým opatřením zůstaly sjezdovky zavřené. I přesto ale některé skiareály zlevní alespoň skipasy pro nejmenší lyžaře do 6 let. "Jakákoliv jízdenka pro malé návštěvníky bude za 50 korun," řekl Sáska.

Dražší nebudou jen skipasy. Kvůli rostoucím cenám energií si lidé připlatí také za ubytovaní. Pokud ceny elektřiny a plynu dál porostou, provozovatelé hotelů a penzionů nevylučují, že budou muset zdražovat i během zimní sezóny. "Jelikož se zvedly vstupy a i inflace se na tom podepsala, tak budeme zvedat o 5 až 7 procent ceny," uvedl provozní ředitel hotelu na Lipně Miroslav Doležal.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz