Koronavirus

Pravidla pro cestování se zase změnila. Složitější je návrat z Polska

Pravidla pro cestování se od pondělí 25. října zase změnila. Jednodušší cesty jsou ze Španělska, naopak z dalších zemí se neočkovaným turistům příjezd stíží. Neočkovaným Čechům se například zkomplikují výlety do sousedního Polska.

Cestovatelský semafor upravující podmínky pro návrat Čechů z ciziny se opět mění. Do červené kategorie se nově přesunul Kypr, Nizozemsko a Polsko. Oranžová kategorie se rozrostla o Lichtenštejnsko. Naopak Španělsko je v kategorii zemí s nízkým rizikem nákazy.

Při návratu ze všech zemí je nutné vyplnit příjezdový formulář. U zelených a oranžových zemí se neočkovaní cestující musí podrobit testu před návratem nebo do 5 dnů po návratu do Česka. Do té doby ale nemusí být v izolaci.

Související obsah

Při návratu z červených zemí jsou pravidla přísnější. "Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2, pokud orgán ochrany veřejného zdraví výjimečně nerozhodl jinak. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Přísnější pravidla pro Čechy zavedlo Nizozemsko. "S účinností od neděle 24. října řadí Nizozemsko Českou republiku do kategorie vysoce rizikových zemí. Cestující starší 12 let přijíždějící z ČR budou mít povinnost předkládat při vstupu do Nizozemska certifikát EU COVID o očkování nebo o prodělaném onemocnění či potvrzující negativní výsledek PCR testu," uvedlo ministerstvo zahraničí. Více informací najdete na stránkách zastupitelského úřadu v Haagu.

Kompletní podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie covid-19 naleznete zde.

Seznam zemí podle míry rizika nákazy najdete zde.

Zhoršuje se situace v nemocnicích. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz