Domácí

Zeman chce státní vyznamenání předat osobně. Tradiční akce změnila datum

Zeman chce státní vyznamenání předat osobně. Tradiční akce změnila datum
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman chce státní vyznamenání předávat osobně, tradiční událost se proto přesouvá z 28. října na 1. ledna, oznámil Hrad. Prohlášení přišlo jen několik hodin poté, co za Milošem Zemanem přijel do Ústřední vojenské nemocnice další návštěvník, ombudsman Stanislav Křeček.

"Prezident republiky dnes potvrdil, že pro ceremoniál spojený s předáním propůjčených a udělených státních vyznamenání využije řádového dne 1. ledna 2022. Těší se, že bude moci propůjčená a udělená státní vyznamenání předat osobně," oznámila Kancelář prezidenta republiky v pondělí večer.

Zeman je aktuálně v nemocnici a jeho zdravotní stav neumožňuje, aby se podobných akcí účastnil. "Tlumočíme upřímné poděkování pana prezidenta všem, kteří na něj myslí a přejí mu uzdravení," stojí v prohlášení Hradu.

Kancelář současně informovala i o další návštěvě prezidenta Zemana v nemocnici. Do Ústřední vojenské nemocnice v Praze (ÚVN) za ním dorazil ombudsman Stanislav Křeček. "Mohu říct, že podle mé zkušenosti v tuto chvíli není prezident nikterak omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci s nimi," uvedl Křeček.

Zemana podle svých slov navštívil se svolením lékařů i prezidenta. "Prezidentovi poskytují v nemocnici veškerou lékařskou péči," řekl ombudsman. "Komunikoval se mnou o normálních běžných záležitostech," dodal pro TN.cz.

Související obsah

Už ve čtvrtek za prezidentem přijel jeho předchůdce Václav Klaus. Mluvit s ním měl téměř hodinu. Podle něj je Zeman v lepším stavu, než vyplývá ze zprávy ÚVN, kterou představili senátoři minulý týden v pondělí. Křeček zdravotní stav prezidenta nechtěl komentovat.

"V zásadě neomezený přístup k panu prezidentovi má rodina, která této možnosti využívá. Ostatní návštěvy se uskutečňují se souhlasem pana prezidenta a v příhodné době pro pacienta," uvedla k nečekané návštěvě mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

"Prosím nejen všechny ústavní činitele o racionální, důstojnou a věcnou debatu, která přispěje k ústavnímu řešení současné situace. Pouze tak lze budovat nezbytnou důvěru společnosti v demokratické instituce v zemi," prohlásil Křeček v pondělí.

Prezident přijímá návštěvy, setkal se s ním ombudsman Stanislav Křeček:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz