Domácí

Zeman chce státní vyznamenání předat osobně. Tradiční akce změnila datum

Zeman chce státní vyznamenání předat osobně. Tradiční akce změnila datum
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman chce státní vyznamenání předávat osobně, tradiční událost se proto přesouvá z 28. října na 1. ledna, oznámil Hrad. Prohlášení přišlo jen několik hodin poté, co za Milošem Zemanem přijel do Ústřední vojenské nemocnice další návštěvník, ombudsman Stanislav Křeček.

"Prezident republiky dnes potvrdil, že pro ceremoniál spojený s předáním propůjčených a udělených státních vyznamenání využije řádového dne 1. ledna 2022. Těší se, že bude moci propůjčená a udělená státní vyznamenání předat osobně," oznámila Kancelář prezidenta republiky v pondělí večer.

Zeman je aktuálně v nemocnici a jeho zdravotní stav neumožňuje, aby se podobných akcí účastnil. "Tlumočíme upřímné poděkování pana prezidenta všem, kteří na něj myslí a přejí mu uzdravení," stojí v prohlášení Hradu.

Kancelář současně informovala i o další návštěvě prezidenta Zemana v nemocnici. Do Ústřední vojenské nemocnice v Praze (ÚVN) za ním dorazil ombudsman Stanislav Křeček. "Mohu říct, že podle mé zkušenosti v tuto chvíli není prezident nikterak omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci s nimi," uvedl Křeček.

Zemana podle svých slov navštívil se svolením lékařů i prezidenta. "Prezidentovi poskytují v nemocnici veškerou lékařskou péči," řekl ombudsman. "Komunikoval se mnou o normálních běžných záležitostech," dodal pro TN.cz.

Související obsah

Už ve čtvrtek za prezidentem přijel jeho předchůdce Václav Klaus. Mluvit s ním měl téměř hodinu. Podle něj je Zeman v lepším stavu, než vyplývá ze zprávy ÚVN, kterou představili senátoři minulý týden v pondělí. Křeček zdravotní stav prezidenta nechtěl komentovat.

"V zásadě neomezený přístup k panu prezidentovi má rodina, která této možnosti využívá. Ostatní návštěvy se uskutečňují se souhlasem pana prezidenta a v příhodné době pro pacienta," uvedla k nečekané návštěvě mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

"Prosím nejen všechny ústavní činitele o racionální, důstojnou a věcnou debatu, která přispěje k ústavnímu řešení současné situace. Pouze tak lze budovat nezbytnou důvěru společnosti v demokratické instituce v zemi," prohlásil Křeček v pondělí.

Prezident přijímá návštěvy, setkal se s ním ombudsman Stanislav Křeček:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz