Domácí

Dobré zprávy z vojenské nemocnice. Prozradila, jak je na tom prezident

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v pátek informovala, že se zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana mírně zlepšil. Zeman je od 10. října hospitalizován na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM).

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v Ústřední vojenské nemocnici v Praze mírně zlepšil. 

"Se svolením prezidenta republiky pana Miloše Zemana s opatrným optimismem sdělujeme, že díky komplexní léčbě specialistů ÚVN došlo během čtvrtka a pátku k mírnému zlepšení jeho zdravotního stavu," informovala mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Související obsah

Prezidenta Miloše Zemana v pátek navštívil také exprezident Václav Klaus. "Je to výraz mé loajality vůči někomu, koho znám půl století a kdo mi dnes připadá naprosto osamocený.  Nic více, nic méně," napsal Klaus deníku Blesk. Setkání měl dopředu domluvené s nemocnicí, kde je Zeman od 10. října hospitalizovaný na oddělení KARIM.

Hrad od počátku jeho hospitalizace nesděloval žádné bližší informace o tom, jestli je hlava státu schopná vykonávat svou funkci a nemocnice je vázaná mlčenlivostí. Zeman totiž ke sdílení jeho diagnózy neudělil souhlas.

​Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si proto minulý týden od nemocnice vyžádal zprávu, aby se veřejnost dozvěděla, jestli je prezident schopný splnit svoje pracovní povinnosti, které se od něj po volbách do Poslanecké sněmovny očekávají.

Související obsah

​Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) ve zprávě konstatovala, že hlava státu momentálně pracovat nemůže. Senátní komise pro Ústavu se už shodla na tom, že podmínky pro aktivaci článku 66 Ústavy, který dočasně převede pravomoci na premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny, jsou dány. Předsedové sněmovních stran se tento týden domluvili, že před hlasováním o aktivaci článku 66 chtějí od nemocnice další aktuální zprávu o zdravotním stavu prezidenta.

Kancelář prezidenta republiky proto ve čtvrtek zveřejnila první záběry prezidenta od doby, co byl hospitalizován. Jedná se o týden staré záběry z doby, kdy u prezidenta byl na návštěvě předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Ve videu, které hradní kancléř novinářům přehrál, je vidět, jak Zeman na lůžku mluví s předsedou Sněmovny, ředitelem Sekretariátu prezidenta republiky Jaroslavem Hlinovským a s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem o svolání ustavující schůze. Nikdo z nich nemá při návštěvě respirátor, přitom podle pravidel nemocnice jsou uvnitř budovy povinné. Návštěvou už se zabývá hlavní hygienička ministerstva obrany.

Jan Houška, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz