Domácí

ČHMÚ po tornádu na jižní Moravě přiznal chyby. Má plán, jak je napravit

ČHMÚ po tornádu na jižní Moravě přiznal chyby. Má plán, jak je napravit
Zdroj: TV Nova

Několik měsíců po tornádu na jižní Moravě Český hydrometeorologický ústav ví, jaké problémy nastaly. Podle souhrnné zprávy nejsou dostatečně efektivně využívány výstrahy a předpovědi. Zároveň lidé nejsou dostatečně informovaní, jak se při tornádu chovat.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil souhrnnou zprávu k vyhodnocení tornáda na jihu Moravy. Podle ní by se měly zlepšit výstrahy a předpovědi.

"Efektivnější využití radarových produktů má potenciál ke zlepšení informovanosti veřejnosti a rychlejšímu vydávání výstražných zpráv před výraznými bouřemi," napsali analytici ve zprávě. Zároveň by se mělo zlepšit předávání informací veřejnosti i policistům, hasičům a záchranné službě. Varují ale, že tornáda se většinou nedají přesně předpovědět. 

Zlepšit by se podle zprávy měla příhraniční komunikace se sousedními státy. Ty by si mezi sebou měly intenzivněji vyměňovat data, zkušenosti i analýzy. Taková výměna už funguje s Německem a Polskem, se Slovenskem a Rakouskem se o tom jedná.

Všechny problémy s výstrahami a předpověďmi hodlají meteorologové řešit. "ČHMÚ připravuje konkrétní úpravy systému předpovědní služby, které budou připraveny před příští letní bouřkovou sezónou, a to včetně využívání informací z terénu," uvádí zpráva.

Související obsah

Dalším problémem, který zpráva řešila, je chování lidí při tornádu. "Z tornádem zasažených oblastí bylo zveřejněno velké množství fotografií a videí, které jsou dokumentačně velmi cenné. Jejich autoři se však patrně nevědomky vystavovali nebezpečí vážných zranění a byl ohrožen i jejich život," uvedla mluvčí ČHMÚ Martina Součková.

Lidé by měli sledovat aktuální situaci, a to nejlépe na radarech zobrazujících vývoj. Pokud je jim tornádo na dohled, neměli by zachraňovat majetek či natáčet. Pro úkryt je vhodná zděná stavba bez oken, například sklep. Pokud uvidí tornádo na poslední chvíli, je vždy nejlepší schovat se za zdi jakékoliv stavby. Rozhodně není dobré se schovávat pod mostem či podjezdem.

Lidé v autě by se měli snažit tornádu vyhnout, pokud to nejde, měli by jet směrem do obce, kde se můžou schovat. V přírodě je nejlepší být co nejdále od stromů a aut, lehnout si na břicho a skrýt si hlavu. Pokud není možné se schovat a člověk je na ulici, měl by najít zděnou konstrukci, výklenek či příkop, schoulit se do klubíčka a chránit si obličej.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz