Koronavirus

Lidé zapomněli, jak se covid šíří. Omylem ho pak mohou roznášet i očkovaní

Češi polevili v hygienických opatřeních. Roušky a respirátory sice ještě používají, ale dezinfekce rukou už řadu lidí netrápí. Koronavirus přitom patří mezi kapénkové infekce a šíří se třeba i podáním ruky. Infekci mohou roznášet i plně očkovaní lidé. Podle lékařů mohou někteří lidé podlehnout falešnému pocitu imunity.

Během čtvrt hodiny si dezinfekce u frekventovaného vstupu do obchodního centra nikdo ani nevšiml. Kolem chodily davy lidí, ale nikdo o ni nezavadil ani pohledem. A ještě křiklavější příklad zaznamenal reportér TV Nova s dezinfekcí u vstupu do prodejny potravin. Nikdo si jí ani nevšiml.

Nejhorší byla situace u pečiva, jako by lidé na jakékoliv hygienické opatření téměř úplně rezignovali. Igelitové rukavice nebo podavače pečiva používá jen málokdo, a to si u vstupu do prodejny ruce nikdo nedezinfikoval.

Související obsah

​"Onemocnění se šíří opravdu velmi rychle kapénkami, je nezbytné ve veřejných budovách nosit respirátory. A samozřejmě i dezinfekce rukou k tomu patří," uvedla ředitelka ústecké hygienické stanice Lenka Šimůnková.

Respirátory nebo alespoň roušky lidé ve většině případů poctivě nosí, i když se najdou výjimky. Jestli si je ale poctivě mění za nové a čisté, to už je otázkou. "Mám ji třeba měsíc," zaznělo v anketě. 

Otázkou pak také zůstává, jak poctivě lidé chodí na testy v případě, že se cítí nemocní. Příznaky koronaviru se dají zaměnit za mnoho jiných onemocnění a jistotu nemá nikdo. Od pondělí přitom platí povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech včetně pracovišť.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz