Domácí

Oliver ze Znojma se narodil "ve vajíčku". Podle záchranářů jde o velkou vzácnost

Oliver ze Znojma se narodil "ve vajíčku". Podle záchranářů jde o velkou vzácnost
Zdroj: ZZS Jihomoravského kraje/ Profimedia

Záchranáři v úterý informovali o překotném porodu, ke kterému vyjížděli minulý týden do Znojma. Šlo o velmi unikátní výjezd, miminko se totiž narodilo v neporušeném plodovém obalu. Podle odhadů odborníků přijde na svět podobným způsobem asi jedno dítě z 80 000.

Minulý týden, v noci na pátek, spěchala do Znojma posádka lékařů k překotnému porodu. Porod už v té chvíli probíhal, na převoz do nemocnice nebyl čas. "Bylo jasné, že děťátko přijde na svět trošku neobvykle, v bytě svých prarodičů, kde nastávající maminka zrovna pobývala. A to jsme netušili, jak nás ještě překvapí," popsala lékařka Kateřina Ningerová, která společně s dalšími dvěma kolegy přijela rodičce na pomoc.

Chlapeček vykoukl na svět zakuklený v neporušeném blanitém vaku. "Vypadal jako potápěč v tom kulatém skafandru," svěřila se lékařka. Miminkům, která přijdou na svět v neporušeném plodovém obalu nebo v jeho částech, se říká "děti štěstěny". Podle odhadů odborníků se tímto způsobem narodí asi jedno dítě z 80 000. Jedná se tedy o velkou vzácnost, většinou se totiž obaly při porodu samovolně protrhnou.

Související obsah

​"Je třeba pochválit moc šikovnou maminku, která nepanikařila, ale naopak se snažila zachovat klid a byla statečná. A taky zdatného dědečka, který přestřihl pupeční šňůru a nůžky si schoval na památku. Chlapec je možná jednou dostane k 18. narozeninám," dodala k výjezdu mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

"Takže, milý Oliverku, překvapil jsi hned dvakrát. Nejdřív tím, že ses rozhodl dostat na svět tak rychle, že ani nebyl prostor na převoz do porodnice. A pak ještě podruhé tím, že jsi byl zakuklený v plodovém obalu. My všichni Ti přejeme, aby Ti to "zázračné vajíčko" opravdu přineslo do života štěstí. A Tobě i Tvé rodině přejeme pochopitelně i pevné zdraví," vzkazují záchranáři.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz