Zahraničí

Miminko na Slovensku se narodilo s vadou, která se objevuje jednou za 6 let

Velké štěstí v neštěstí měl zřejmě novorozený Mateo. Narodil se s těžkou vrozenou vadou, která se podle lékařů objevuje jen jednou za šest let. Lékaři na Slovensku ale 14 dní starého chlapce operovali a vypadá to, že chlapeček bude jednou žít normální život.

O tom, že je s chlapečkem něco hodně špatně, se maminka dozvěděla až ve 32. týdnu těhotenství. Miminko mělo spojenou vylučovací a trávicí soustavu. "Byl to obrovský šok, protože doma máme dvě zdravé děti a o téhle diagnóze jsme vůbec nic nevěděli," popsala maminka televizi Markíza.

Důvod této vrozené vývojové vady lékaři neznají. "Je tam řada faktorů. Můžou to být faktory venkovního prostředí, roli může hrát i genetika nebo porucha v embryonálním vývoji, což je asi pravděpodobné," popsal lékař.

Operaci malého miminka mohli lékaři provést až 14 dní po porodu. Lékař, který operaci v Národním ústavu dětských chorob v Bratislavě vedl, měl naštěstí s podobným případem zkušenost ze stáže v zahraničí. Během operace byl také na dálku přítomný lékař z Londýna.

Související obsah

​Operace byla velmi náročná. "Bylo to hrozné. Nejdřív nám řekli, že miminko nejspíš nepřežije. To se nedá ani popsat. Operace trvala hrozně dlouho a nevěděli jsme, co čekat," popsala maminka.

Mateo má nyní dva měsíce a podle lékařů je velký bojovník. V průběhu následujících dvou let ho ale čekají další operace. "Čeká ho spousta těžkých operací, ale tu první a nejtěžší má za sebou. Záchrana jeho života je za námi a teď budou následovat rekonstrukční operace," dodal lékař. Mateo tak má velkou šanci, že se jeho život nebude lišit od života zdravých dětí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti.

Krátká zpráva

Cestování z některých zemí zpřísní

Ministerstvo zahraničí opět změnilo cestovatelský semafor. Od pondělí 20. září se Slovinsko přesune do tmavě červené kategorie. Neočkovaným lidem se zkomplikuje návrat z Lotyšska, Rumunska a San Marina, které se přesunou z oranžové kategorie do červené. Jednodušší naopak bude návrat z Islandu, Portugalska a Baleárských ostrovů, které se posunou do oranžové.

Píše se na Deník.cz