Domácí

Dodavatel energií jim krachl, zálohy nyní stojí majlant. Podle úřadu je to v pořádku

Dodavatel energií jim krachl, zálohy nyní stojí majlant. Podle úřadu je to v pořádku
Zdroj: Getty Images

Kvůli neschopnosti některých dodavatelů zásobit energiemi své zákazníky skončili tito lidé u dodavatelů poslední instance (DPI). Tam je ale drtí vysoké náklady za elektřinu a plyn. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jsou ale ceny v pořádku.

Krach Bohemia Energy a dalších dodavatelů energií nechal jejich zákazníky ve svízelné situaci. U DPI platí mnohdy silně navýšenou cenu za energie.

Paní Petra byla zákaznicí u Bohemia Energy, její DPI je Innogy. Zálohy se jí zvedly téměř na sedminásobek, z necelých šesti stovek bez daně na 4 014 bez daně. Její záchranou je, že s Innogy má od začátku prosince smlouvu, kde by měly být platby příhodnější.

Obdobný problém má i tchyně paní Ivany z Hlučínska. Dříve platila zálohy jen na plyn u jednoho z dodavatelů skupiny Bohemia Energy asi 1 500 korun měsíčně, nyní má platit 6 670. "Má domek a topí jen ve dvou místnostech. Kdyby vytápěla celý dům, tak bude platit snad 15 tisíc," popsala paní Ivana.

"Mám pocit, jako by si z nás udělali rukojmí. Chápu, že se to zdražuje po celém světě, ale pochybuji, že jinde by byly ty částky tak obrovské, že by to dělalo půlku platu," doplnila.

Související obsah

Přísná pravidla pro dodavatele poslední instance

Podle ERÚ ale pro DPI platí přísná pravidla, jak stanovovat ceny. Ty jsou totiž regulované takzvanou metodou věcného usměrňování. To znamená, že do ní může dodavatel zahrnout jen oprávněné náklady a přiměřený zisk, který pokrývá jeho obchodní riziko.

"Mezi oprávněné náklady, které mohou DPI zahrnout do svých cen, se započítává především cena samotné elektřiny nebo plynu, náklady na dorovnání diagramu spotřeby, náklady na odchylku nebo administrativní náklady spojené s obsluhou zákazníka. Stejně jako v případě běžných dodávek energií cena zahrnuje také regulovanou složku pokrývající zejména náklady na provoz energetických sítí," objasnil úřad.

Související obsah

​Ačkoliv se tedy objevují informace, že DPI přepálili cenu až o třetinu, podle úřadu to není pravda. "ERÚ výpočty dodavatelů předběžně zkontroloval a marže pokrývající obchodní riziko dodavatelů se pohybují v jednotkách procent. To, že jsou nyní ceny DPI celkově vysoké, není dáno vysokými maržemi, ale vysokými cenami elektřiny a plynu na burzách, kde pro své zákazníky energie nakupují všichni dodavatelé, včetně DPI," uvedl.

​ERÚ také doporučil, aby lidé s přechodem k DPI neotáleli. I když tyto společnosti lidem zajistí dodávky až na půl roku, výrazný rozdíl nyní může být v měsíčních zálohách. "Zatímco běžní dodavatelé zálohy rozpočítávají na celý rok, DPI se řídí očekávanou spotřebou na následující půlrok. Vzhledem k tomu, že půjde o zimní měsíce, je tato spotřeba o poznání vyšší především u domácností, které elektřinou nebo plynem topí. Přechodem k řádnému dodavateli si zálohy spotřebitelé opět rozloží podle průměru celoroční spotřeby, což sníží jejich výdaje na energie v nadcházejících měsících," radí úřad.

Další podrobnosti se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz