Domácí

Věru tvrdě zasáhl konec Bohemia Energy. Z nových záloh za plyn se zhroutila

Ačkoliv končící Bohemia Energy tvrdí, že se k zákazníkům zachovala férově, její klienti na to mají jiný názor. O elektřinu a plyn sice nepřišli, výše záloh u dodavatelů poslední instance je ale šokovala. Své o tom ví i paní Věra, které přišel plán záloh za plyn ve výši téměř celého jejího důchodu. Pokud by u dodavatele ale uzavřela smlouvu na tři roky, zálohy by byly náhle byly o polovinu nižší. Podobnou zkušenost hlásí mnoho dalších lidí. Regulační úřad proto lidi vyzývá, aby si rychle vyřídili nové smlouvy s dodavateli energií.

Paní Věře je 80 let a žije sama v rodinném domě s měsíčním důchodem ve výši 15 tisíc. Její poklidný život letos na podzim zasáhla tvrdá rána. Plyn jí dodávala firma Bohemia Energy, která ale před několika dny oznámila konec dodávek energií.

O plyn paní Věra nepřišla, dle zákona se jí ujal dodavatel poslední instance, v tomto případě innogy. Firma jí tak zaslala plán nových záloh, ze kterého se důchodkyni protočily panenky. Výše měsíční zálohy činí 14 440 korun, tedy téměř celý její důchod. "Naprosto se zhroutila," řekl redakci TN.cz její syn Tomáš.

Zdroj: Tomáš Č.

​Ten své matce vyhledal nového dodavatele, u kterého by měla podstatně výhodnější podmínky, v důsledku extrémně vysoké poptávky ale na smlouvu čeká už deset dní. Výrazně nižší zálohy by paní Věra měla i u samotné firmy innogy, pokud by se stala její novou zákaznicí.

Související obsah

​U tříleté smlouvy by zálohy najednou klesly na 7,5 tisíce korun měsíčně. "Což lidé přivítají jako vlastně úžasnou úlevu. Ovšem i tak matka přeplatí ve srovnání s mnou vybraným tarifem jinde zhruba 10 až 15 tisíc korun ročně," stěžuje si pan Tomáš. "Nevím, kolik takových lidí bude, ale zvláště pro starší generaci je takové jednání doslova smrtící," dodal.

Režim DPI je extrémně nevýhodný

Mluvčí innogy Martin Chalupský uznává, že pro klienty Bohemia Energy jsou ceny v rámci režimu dodavatelů poslední instance (DPI) velkým překvapením. "Zjednodušeně řečeno, je to však režim záchrany, aby neskončili bez životně důležité energie. DPI není smluvní vztah, ale vyplývá ze zákona. Pro všechny zákazníky, kteří spadli do DPI jsou zálohy obdobně vysoké," sdělil Chalupský. 

"Navíc je třeba zmínit, že zálohy v režimu DPI jsou stanoveny pouze na půl roku a pokrývají spotřebu za celou topnou sezónu, kdy spotřeba zemního plynu reprezentuje více než 80 % celoroční spotřeby," doplnil. Konec dodávek si tak Bohemia Energy nemohla načasovat hůře. Dodavatelé poslední instance ji budou vykrývat následující půlrok v pozdně podzimních, zimních a raně jarních měsících, tedy té chladnější části roku.

Související obsah

​I proto jsou zálohy v režimu DPI extrémně vysoké. "Všem doporučujeme rychle přejít na standardní smlouvu od innogy nebo od dodavatele dle osobního výběru. Ceny i zálohy tak budou okamžitě výrazně nižší," vysvětluje Chalupský. Je to proto, že pro lidi v režimu DPI innogy nakupuje plyn za ceny, které jsou aktuálně na velkoobchodních trzích.

​"Musíme prostě zajistit, aby energii měli. Pro zákazníky, kteří uzavřou smlouvu (např. Optimal) nakupujeme za tzv. forwardové ceny, které jsou výrazně nižší. To jsou však ceny, které platí pro druhou polovinu příštího roku nebo až pro rok 2023. Proto je tento produkt jednoznačně levnější," dodal Chalupský.

K novému dodavateli přejděte co nejdříve

Případ paní Věry je podle Energetického regulační úřadu (ERÚ) vzorový a ukazuje, proč z režimu DPI přejít co nejdříve k normálnímu produktu. "DPI bude spotřebitelům dodávat nejdéle šest měsíců, zálohy jsou proto rozpočítány pouze na šest měsíců, a to podle očekávané spotřeby, která je v zimně vyšší," potvrdil vyjádření innogy mluvčí ERÚ Michal Kebort.

​"Jakmile spotřebitel přejde od DPI na standardní produkt, zálohy se rozpočítávají na 12 měsíců, očekávaný průměrný odběr klesne díky tomu, že do něj budou započteny i letní měsíce s nižším odběrem," doplnil.

Podobnou zkušenost jako paní Věra má mnoho dalších lidí. "Naše dcera byla také u Bohemia Energy. Od firmy innogy jí přišlo vyučtování na měsíční zálohy za plyn 16 600 korun, kdy hypotéku platí nějakých 10 tisíc. Předtím měli zálohy na plyn 3 tisíce a teď mají platit 16 tisíc," popsal tíživou situaci své dcery pan Ctibor.

"S partnerem se dostávají do existenčních problémů, kdy by jim ani nezbývali peníze na jídlo a potřeby rodiny. Mají malého dvouletého synka," řekl. Další zákazník Bohemia Energy ukázal redakci TN.cz vyúčtování s měsíčními zálohami přes 22 tisíc korun.

Proto ERÚ apeluje na lidi, aby co nejdříve s novým dodavatelem energií uzavřeli smlouvu. V tomto článku naleznete přehled dodavatelů, kteří nabírají nové zákazníky. Zájem je ale obrovský, počítejte tak s delší čekací dobou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz