Koronavirus

Od středy platí nová pravidla cestování. Ministerstvo reaguje na verdikt soudu

Od středy platí nová pravidla cestování. Ministerstvo reaguje na verdikt soudu
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Od středy se mění pravidla pro návrat ze zahraničí. Ministerstvo reagovalo na rozhodnutí soudu a zjednodušilo podmínky tzv. cestovatelského semaforu. Pro návraty z červených a z tmavě červených zemí nebude již nutné podstoupit samoizolaci. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář, podstoupit test a nosit po návratu respirátor.

Ministerstvo zdravotnictví s účinností od středy 27. října zavádí ochranné opatření, které upravuje podmínky pro návrat ze zahraničí.

Nová pravidla jsou reakcí na rozhodnutí Městského soudu v Praze, který v uplynulých dnech oznámil, že k prvnímu listopadu zruší část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého se lidé po návratu ze zemí s vysokou mírou rizika nákazy musí do doby, než budou mít negativní výsledek PCR testu, podrobit samoizolaci.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v návaznosti na to uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje a nechal podmínky cestování upravit. Od středy tak platí, že lidé nebudou muset po návratu do ČR ze zemí červené a tmavě červené kategorie podstoupit samoizolaci.

Související obsah

​Co naopak zůstává, je povinnost vyplnit příjezdový formulář, který ministerstvo považuje za důležitý nástroj v boji proti epidemii covidu-19. Vyplňování formuláře soud také zrušil, podle Vojtěcha ale bude dál vyžadováno u všech cestovatelů starších šesti let, kteří v posledních 14 dnech pobývali v zahraničí déle než 12 hodin. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) bylo jen třeba doplnit odůvodnění opatření.

Nadále také platí povinnost před návratem do vlasti podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud cestovatelé k návratu použijí hromadnou dopravu. Podmínky testování při návratu se netýkají lidí, kteří mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování) nebo těch, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19.

Součástí nového ochranného opatření už dále nejsou podmínky pro návrat ze zemí s extrémním rizikem nákazy (černá kategorie), protože v této kategorii není zařazená žádná země. "Chtěli jsme maximálně reflektovat rozhodnutí soudu. Vydali jsme proto nové ochranné opatření, které je zjednodušené a lépe srozumitelné a soudní rozhodnutí zohledňuje," vysvětlil Vojtěch.

Novinkou jsou také upravené podmínky pro krátkodobé cesty do 12 nebo 24 hodin. Lidé dále nebudou muset ohlašovat cesty do zahraničí škole ani zaměstnavatelům. V souvislosti s tím ministerstvo zrušilo také zákaz vpouštět do práce lidi, kteří doposud měli být v samoizolaci.

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz