Domácí

Politikům platy nakonec porostou. Podvod na voliče, zuří Babiš

Před volbami si poslanci sice odhlasovali zmrazení platů, ale nakonec přidáno dostanou. Proti návrhu se totiž postavili senátoři, podle kterých je zmrazení platů vrcholně populistický krok. Jejich rozhodnutí ostře zkritizoval premiér Andrej Babiš (ANO).

Zmrazení platů vrcholných politiků na příštích pět let Senátem neprošlo a politikům by tak příští rok měly vzrůst platy asi o šest procent. Pro zamítnutí návrhu hlasovalo 57 ze 68 přítomných členů horní komory. Pro návrh bylo jen pět senátorů. 

Sněmovna schválila zmrazení platů jen několik dnů před volbami. Pro tehdy hlasovalo 133 ze 134 přítomných poslanců ze všech sněmovních stran. Nová Poslanecká sněmovna už se návrhem zabývat nebude a poslanci se tak mohou těšit na vyšší platy.

Populismus

Podle šéfa senátního klubu Starostů a nezávislých Petra Holečka šlo o nestandardní, populistický a nelogický krok. "Je to vrchol populismu," souhlasil i šéf klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

Postup senátorů ostře zkritizoval premiér Andrej Babiš (ANO). "Klasický podvod na voliče. Před volbami pětikoalice ve Sněmovně zmrazení platů politiků odhlasovala, předstírali, že jsou s námi na jedné lodi. Jejich senátoři to ale teď po volbách suše smetli. Platy politiků tak od příštího roku vzrostou o 6,1 %. V dnešní době? Nemravné," uvedl Babiš.

Rozhodnutí odsoudila i ministryně financí Alena Schillerová (ANO). "Mělo to být gesto solidarity a úcty k lidem. Dokonce i představitelé opozičních stran zmrazení platů ve Sněmovně před volbami podpořili. Dnes v Senátu návrh potopili. O čem to svědčí? To ať si každý přebere sám," uvedla Schillerová, která návrh hájila v Senátu. 

Pro návrh ale nehlasoval ani jeden ze senátorů za hnutí ANO. Dva senátoři zvolení za ANO hlasovali proti, jeden se zdržel a další v Senátu vůbec nebyli. Proti zmrazení platů se postavili i dva senátoři vládní ČSSD.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz