Domácí

Češi stále více tloustnou, týká se to i dětí. Může za to pandemie koronaviru

Češi stále více tloustnou, týká se to i dětí.  Může za to pandemie koronaviru
Zdroj: Thinkstockphotos

Lékaři si všimli početných případů obezity, za poslední rok totiž Češi ztloustli v průměru o tři až pět kilogramů. Už před začátkem pandemie koronaviru jsme patřili mezi nejtlustější národy na světě. A přibývá také diabetiků, každoročně jsou jich až tisíce.

Češi kvůli pandemii přibrali na váze. Podle odborníků k tomu přispěla hlavně protipandemická opatření. Lékaři před nabranými kily varují, jsou totiž často počátkem vzniku cukrovky, neboli diabetu 2.typu. Podle doktora Tomáše Hauera pacienti přibývají s tím, jak populace tloustne a stárne.  

"Většina diabetiků 2. typu má nadváhu, obézních je přibližně 60 procent. Zároveň má většina obézních cukrovku. Mezi nadváhou a rizikem diabetu je jasná přímá úměra," dodává Hauer. 

Související obsah

Lékaři přiznávají, že situaci zhoršil covid-19 a protipandemická opatření. Pacienti totiž v průběhu pandemie chodili méně často na prohlídky, takže nebylo možné zachytit problémy včas. 

Často ani lidé neví, že cukrovku vůbec mají, takže ji ani nemůžou léčit. Mezi vážné komplikace v pozdější fázi cukrovky patří například poruchy zraku a nervů. Nemoc způsobuje i další problémy jako třeba zvýšení rizika infarktu a cévních mozkových příhod.  

Kromě dospělých tloustnou i děti. Podle odborníků jich kvůli pandemii výrazně přibylo a ještě přibude. Údajně dětem chybí každodenní pohyb, který kvůli zrušeným kroužkům a tělocviku neměly.

Související obsah

Odborníci se shodují, že moderní léky (glifzoiny) pomáhají léčit nejen cukrovku, ale i další související nemoci. "Glifzoiny chrání pacienty před srdečním selháním nebo poškozením ledvin, což dříve žádná léčba proti cukrovce nedokázala," vysvětluje Hauer. 

Aby lidé obezitě a dalším potížím předešli, doporučují lékaři hlavně prevenci a zdravý životní styl. "Je důležité, aby si lidé po ukončení pandemických omezení znovu osvojili zdravější životní styl a kil navíc se zbavili," doplňuje praktický lékař Jozef Čupka z výboru Společnosti všeobecného lékařství. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz