Zahraničí

Celosvětový skandál Facebooku. Bývalá manažerka promluvila

Celosvětový skandál Facebooku. Bývalá manažerka promluvila
Zdroj: Profimedia

Bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugenová odhalila desítky tisíc interních dokumentů americkému Kongresu. Podle ní společnost vědomě poškozuje děti, oslabuje demokracii a podněcuje etnické násilí v rozvojových zemích.

Bývalá manažerka odhalila desítky tisíc interních dokumentů ze společnosti Facebook, které poukazují mimo jiné na vědomé narušování bezpečí dospívajících dívek.

Ještě v březnu výkonný ředitel společnosti Mark Zuckerberg tvrdil, že sociální média mají pozitivní účinky na duševní zdraví. Informoval o tom web The Guardian.

Související obsah

Zuckerberg měl už ale tehdy vědět, že jeho platforma poškozuje duševní zdraví dívek a bránil se změnám, díky kterým by platforma mohla být bezpečnější. Zároveň si byl vědom toho, že lidé využívají sociální síť k podněcování etnického násilí v Etiopii.

"Společnost nemá dostatek zaměstnanců, aby udržela platformu v bezpečí a podněcuje etnické násilí v rozvojových zemích," uvedla Haugenová.

Podle ní si je Facebook vědomý, že jeho obsah vede náctileté k anorexii a záměrně cílí na dospívající a na děti do 13 let.

Související obsah

"Algoritmus odvedl pozornost dětí od velmi neškodných témat, jako jsou zdravé recepty," sdělila americkému Kongresu Haugenová. Podle jejích slov vedení společnosti ví, jak udělat Facebook a Instagram bezpečnější, ale údajně nezavádí potřebné změny a upřednostňuje hlavně zisky.  

Facebook má na svých platformách včetně Instagramu a WhatsAppu 3,5 miliardy aktivních uživatelů měsíčně.

Související obsah

Reakce společnosti na obvinění bývalé manažerky na sebe nenechala dlouho čekat. "V jádru těchto obvinění je myšlenka, že upřednostňujeme zisk před bezpečností a blahobytem. To prostě není pravda," ohradil se Zuckerberg.

Také ředitelka politické komunikace Facebooku Lena Pietschová se nechala slyšet, že problémy, o kterých Haugenová hovořila, se nezakládají na pravdě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz