Domácí

Česko slaví 28. říjen. Na Pražském hradě přednesl projev Václav Klaus

Česká republika si ve čtvrtek připomíná 103. výročí založení Československa. Během dopoledne se na pražském Vítkově po roční pauze uskutečnil slavnostní pietní akt a krátce po 12. hodině na Pražském hradě vystoupil s projevem bývalý prezident Václav Klaus.

Tradiční slavnostní nástup u památníku na pražském Vítkově se letos konal s mírnými protipandemickými opatřeními. Účastníci měli například zakrytá ústa a nos a museli se prokázat očkováním, testem na covid-19 nebo proděláním onemocnění. Loni byl ceremoniál kvůli pandemii koronaviru úplně zrušen a politici věnce k památníku nosili jednotlivě. Akce se musela letos obejít bez přeletu gripenů, kterým start neumožnila hustá mlha.

Pietní akt ke 103. výročí založení Československa začal v 10:30. Věnce k památníku položili například premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebo ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Na Vítkov ale letos nedorazil prezident Miloš Zeman, který je už více než dva týdny hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. Prezidenta při kladení věnce zastoupil náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Podívejte se na záznam pietního aktu na pražském Vítkově:

Den plný projevů

Na Pražském hradě ale dnes s projevem vystoupil bývalý prezident Václav Klaus. Exprezident krátce po poledni promluvil na shromáždění, které pořádal v Míčovně na Pražském hradě Český svaz bojovníků za svobodu. "Výročí 28. října získává právě teď novou aktualitu. Právě teď vznikající nové hrozby od nás vyžadují nové úsilí o zabezpečení naší státní existence a její budoucnosti. Otázkou je jen a jedině to, budou-li dnes žijící generace schopny takových činů, jaké vykonala v roce 1918 generace tzv. mužů října," řekl Klaus.

"Čelíme pokusům svět, který naši předkové vybojovali a v němž jsme my vyrostli, sociálním inženýrstvím změnit a předělat ho podle představ nové generace ideologů, kteří své antihumánní představy a své světovládné ambice skrývají za fráze o záchraně planety, za boj proti změnám klimatu, za odstranění zcela svévolně definované diskriminace, za údajně potřebnou globální vládu a za další podobné progresivistické cíle, které nejsou cíli našimi," dodal exprezident.

Související obsah

​​28. října se tradičně koná také předávání státních vyznamenání. Kvůli pobytu Miloše Zemana v nemocnici byl ovšem ceremoniál odložen na začátek ledna. Pražský hrad ale ve čtvrtek večer zveřejní seznam oceněných. Stejně to udělal i loni, kdy slavnostní akci překazila pandemie nemoci covid-19.

Večer s projevem vystoupí také premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho projev můžete sledovat od 20:15 na TN LIVE nebo na facebooku TN.cz

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz