Domácí

Ptačí chřipka opět řádí v Česku! Ohnisko se objevilo na Jihlavsku

Nové ohnisko nakažlivé ptačí chřipky se objevilo v chovu drůbeže na Jihlavsku. Vzhledem k tomu, že virus může být nebezpečný i pro člověka, veterináři drůbež utratí. Ve čtvrtek o tom informovala Státní veterinární správa (SVS).

Veterináři budou muset vybít chov 5 000 kusů drůbeže. Jedná se o husy, kachny a slepice. Virus, který se na Jihlavsku objevil, je jiný než v předchozích případech. Zatímco v předchozích ohniscích ve Středočeském a Jihočeském kraji se jednalo o vysoce patogenní typ ptačí chřipky, na Jihlavsku se objevil nízko patogenní typ. I ten je ale potencionálně nebezpečný pro člověka. Letos se v Česku postupně objevilo zatím 38 ohnisek ptačí chřipky.

Kolem ohniska vymezí SVS dvoukilometrové ochranné pásmo. V tom budou platit mimořádná veterinární opatření, která zakazují přesuny drůbeže a hromadné akce jako výstavy ptactva nebo burzy.

Související obsah

​"Viry nízce patogenního typu aviární influenzy způsobují zpravidla klinicky mírné onemocnění, avšak mají potenciál za určitých podmínek mutovat na vysoce patogenní ptačí chřipku. Proto jsou v souladu s platnou legislativou přijímána ochranná opatření. Naposledy byla nízce patogenní ptačí chřipka v chovu drůbeže v ČR zjištěna v roce 2010," řekl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem.

Základním preventivním opatřením je proto chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. Pokud chovatelé nemohou uzavřít objekt, doporučuje se přijmout opatření, která minimalizují možnosti kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků. To lze například zařídit umístěním krmiva a vody pod přístřešek. Dalším opatřením je pak třeba zajištění výběhů.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz