Domácí

Bohdalová i Kellner. Hrad zveřejnil, koho Zeman vyznamená. KOMPLETNÍ SEZNAM

Při příležitosti výročí vzniku samostatného státu udělil prezident Miloš Zeman státní vyznamenání 29 osobnostem. Řád Bílého lva I. třídy dostali herečka Jiřina Bohdalová, kosmonaut Vladimír Remek a tragicky zesnulý nejbohatší Čech a filantrop Petr Kellner, majitele skupiny PPF. Hlava státu vyznamenání kvůli nemoci předá až 1. ledna 2022. Pražský hrad už ale zveřejnil kompletní seznam jmen.

Vyznamenání Zeman udělil 29 osobnostem. "Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl u příležitosti řádového dne 28. října 2021 ocenit vynikající zásluhy ve prospěch České republiky, zásluhy o obranu, bezpečnost státu a občanů, vynikající bojovou činnost, významné proslavení vlasti v zahraničí, zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva, zásluhy za záchranu lidského života, za hrdinství a za hrdinství v boji, zásluhy o stát v oblasti hospodářské, vědy, kultury, umění, výchovy, školství a sportu," uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Řád Bílého lva

Prezident republiky se rozhodl ocenit tyto osobnosti:

Řádem Bílého lva občanské skupiny I. třídy herečku Mgr. Jiřinu Bohdalovou, za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti umění.

Řádem Bílého lva občanské skupiny I. třídy britského politika a diplomata, spisovatele Alfreda Duff Coopera, za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch ČR.

Řádem Bílého lva vojenské skupiny I. třídy, in memoriam, vojenského letce, důstojníka československé armády a letectva genmjr. in memoriam Alexandera Hesse, za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.

Řádem Bílého lva občanské skupiny I. třídy, in memoriam, podnikatele Ing. Petra Kellnera, za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

Řádem Bílého lva občanské skupiny I. třídy bývalého vojenského pilota a kosmonauta, bývalého poslance EP Ing. Vladimíra Remka, za významné proslavení vlasti v zahraničí.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka

Řádem Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy, in memoriam, vojáka, lékaře a epidemiologa, zakladatele moderní československé epidemiologie prof. MUDr. Karla Rašku, DrSc., za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Související obsah

Medaile Za hrdinství

Medailí Za hrdinství velvyslance ČR v Afghánistánu genpor. v.v. Ing. Jiřího Balouna, Ph.D., MSc., za hrdinství.

Medailí Za hrdinství velitele jednotky vojenské policie přidělené k ochraně velvyslanectví ČR v Afghánistánu kpt. Zdeňka Poula, za záchranu lidského života.

Medailí Za hrdinství, in memoriam, vojákyni št. prap. Michaelu Tichou, za hrdinství v boji.

Medaile Za zásluhy

Medailí Za zásluhy I. stupně majitele společnosti Marlenka international, s.r.o., Gevorga Avetisjana, za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

Medailí Za zásluhy I. stupně bývalého velitele praporu rychlého nasazení mírových sil OSN brig. gen. v.v. Ing. Karla Blahnu, za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

Medailí Za zásluhy I. stupně psychiatra, prozaika, básníka, překladatele, dramaturga a scénáristu MUDr. Jana Cimického, CSc., za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Medailí Za zásluhy I. stupně sportovního podnikatele, manažera a funkcionáře doc. PhDr. Miroslava Černoška, Ph.D., za zásluhy o stát v oblasti sportu.

Medailí Za zásluhy I. stupně, in memoriam, filmového a televizního režiséra Františka Filipa, za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Medailí Za zásluhy I. stupně právníka, spisovatele a novináře JUDr. Pavla Foltána, za zásluhy o stát.

Medailí Za zásluhy I. stupně starostu Školského spolku Komenský Ing. Karla Hanzla, za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství.

Medailí Za zásluhy I. stupně, in memoriam, válečného veterána, podnikatele, hoteliéra, iniciátora kulturního života a filantropa plk. Ing. Jana Horala, MBE, za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Související obsah

Medailí Za zásluhy I. stupně, in memoriam, československého odboráře a politika Roberta Kleina, za zásluhy o stát.

Medailí Za zásluhy I. stupně, in memoriam, malíře, grafika a ilustrátora Vladimíra Komárka, za zásluhy o stát v oblasti umění.

Medailí Za zásluhy I. stupně politika Mgr. Václava Krásu, za zásluhy o stát.

Medailí Za zásluhy I. stupně judistu, sportovce Lukáše Krpálka, za zásluhy o stát v oblasti sportu.

Medailí Za zásluhy I. stupně historika období 19. a 20. století prof. PhDr. Roberta Kvačka, CSc., Ph.D., za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství.

Medailí Za zásluhy I. stupně bývalého náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil SR gen. Ing. Milana Maxima, za zásluhy o stát.

Medailí Za zásluhy I. stupně, in memoriam, ekonoma, profesora Univerzity Karlovy prof. Ing. Michala Mejstříka, CSc., za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství.

Medailí Za zásluhy I. stupně odborníka v oboru vinařství, vinohradnictví a šlechtění révy vinné doc. Ing. Miloše Michlovského, DrSc., za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

Medailí Za zásluhy I. stupně přímého účastníka bojů Pražského povstání na konci II. sv. války, čsl. stíhacího letce plk. v.v. Emila Šneberga, za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

Medailí Za zásluhy I. stupně historika a spisovatele Mgr. Vojtěcha Šustka, Ph.D., za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Medailí Za zásluhy hudebního producenta a skladatele Karla Vágnera, za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Medailí Za zásluhy textaře a hudebníka Pavla Žáka, za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz