Domácí

Kvůli Zemanovi vzniká lékařské konzilium. Svolal ho ředitel ÚVN Zavoral

Kvůli Zemanovi vzniká lékařské konzilium. Svolal ho ředitel ÚVN Zavoral
Zdroj: TN.cz

O stavu prezidenta Miloše Zemana se bude radit nově vzniklé konzilium. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima potvrdil, že sbor lékařů bude jednat a vydá prohlášení.

O tom, jaké jsou přesně zdravotní problémy prezidenta, se zatím stále jen spekuluje. Nikdo zatím přesně neřekl, co prezidentovi Zemanovi je. Podle portálu Seznam zprávy se to však může změnit, tedy minimálně to, kdo bude rozhodovat o léčbě prezidenta. 

Vzniklo totiž lékařské konzilium, které by mělo už koncem příštího týdne řešit zdravotní stav prezidenta republiky. Pro TN.cz tuto zprávu potvrdil dosluhující rektor Karlovy Univerzity a zároveň lékař Tomáš Zima, který je jedním z členů nově uskupeného konzilia. "Jsem členem konzilia," řekl Zima s tím, že je podle něj správné vytvořit uskupení, které bude prezidentův stav řešit. Dalším jmenovaným je podle informací TN.cz i fyzioterapeut Pavel Kolář.

Související obsah

Podle tiskové mluvčí ÚVN Jitky Zinke sestavení multioborového konzilia inicioval ředitel ÚVN a zároveň také ošetřující lékař prezidenta Miroslav Zavoral. "Oslovil renomované osobnosti medicíny z předních zdravotnických zařízení i institucí napříč medicínskými obory," uvedla Zinke.

Podle Zinke by konzilium mohlo učinit závěry počátkem listopadu. "Zprávu určitě nějakou vydáme, ale kdy, to nevím," řekl Zima s tím, že víc informací nemá ani o ostatních členech konzilia. Podle informací Seznam zpráv v něm má být přibližně devět lékařů. Měli by mezi nimi být například fyzioterapeuti, odborníci na diagnostiku nebo léčbu nemocí v oblasti břicha či expert z oboru psychiatrie.

Nemocnice ÚVN kvůli GDPR nechce zveřejnit celý seznam členů. "Je-li to na internetu uvedeno jako tajné, nepřísluší mi se k tomu vyjadřovat. Oficiálně jsem žádný papír nepodepsal. Telefonáty jsou jedna věc," nastínil své možné členství v konziliu i břišní a hrudní chirurg Pavel Pafko.

Související obsah

Sbor lékařů a odborníků by měl dostat v příštím týdnu podklady k Zemanově stavu, které má následně analyzovat. Pak by k prezidentově stavu měl vydat prohlášení, které by mohlo sloužit jako jeden z podkladů na schůzi Poslanecké sněmovny 8. listopadu. 

Prezident Zeman je od 10. října hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na oddělení KARIM. "Lékařský tým pečující o prezidenta republiky se schází podle aktuální potřeby, minimálně však jednou denně. Lékařská služba intenzivistů je na oddělení nepřetržitě," doplnila tisková mluvčí ÚVN. Podle ní od prvních dnů hospitalizace prezidenta probíhají konzultace i s řadou špičkových lékařů z dalších nemocnic.

Video pana prezidenta z nemocnice zveřejněno Vratislavem Mynářem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz