Domácí

Kvůli Zemanovi vzniká lékařské konzilium. Svolal ho ředitel ÚVN Zavoral

Kvůli Zemanovi vzniká lékařské konzilium. Svolal ho ředitel ÚVN Zavoral
Zdroj: TN.cz

O stavu prezidenta Miloše Zemana se bude radit nově vzniklé konzilium. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima potvrdil, že sbor lékařů bude jednat a vydá prohlášení.

O tom, jaké jsou přesně zdravotní problémy prezidenta, se zatím stále jen spekuluje. Nikdo zatím přesně neřekl, co prezidentovi Zemanovi je. Podle portálu Seznam zprávy se to však může změnit, tedy minimálně to, kdo bude rozhodovat o léčbě prezidenta. 

Vzniklo totiž lékařské konzilium, které by mělo už koncem příštího týdne řešit zdravotní stav prezidenta republiky. Pro TN.cz tuto zprávu potvrdil dosluhující rektor Karlovy Univerzity a zároveň lékař Tomáš Zima, který je jedním z členů nově uskupeného konzilia. "Jsem členem konzilia," řekl Zima s tím, že je podle něj správné vytvořit uskupení, které bude prezidentův stav řešit. Dalším jmenovaným je podle informací TN.cz i fyzioterapeut Pavel Kolář.

Související obsah

Podle tiskové mluvčí ÚVN Jitky Zinke sestavení multioborového konzilia inicioval ředitel ÚVN a zároveň také ošetřující lékař prezidenta Miroslav Zavoral. "Oslovil renomované osobnosti medicíny z předních zdravotnických zařízení i institucí napříč medicínskými obory," uvedla Zinke.

Podle Zinke by konzilium mohlo učinit závěry počátkem listopadu. "Zprávu určitě nějakou vydáme, ale kdy, to nevím," řekl Zima s tím, že víc informací nemá ani o ostatních členech konzilia. Podle informací Seznam zpráv v něm má být přibližně devět lékařů. Měli by mezi nimi být například fyzioterapeuti, odborníci na diagnostiku nebo léčbu nemocí v oblasti břicha či expert z oboru psychiatrie.

Nemocnice ÚVN kvůli GDPR nechce zveřejnit celý seznam členů. "Je-li to na internetu uvedeno jako tajné, nepřísluší mi se k tomu vyjadřovat. Oficiálně jsem žádný papír nepodepsal. Telefonáty jsou jedna věc," nastínil své možné členství v konziliu i břišní a hrudní chirurg Pavel Pafko.

Související obsah

Sbor lékařů a odborníků by měl dostat v příštím týdnu podklady k Zemanově stavu, které má následně analyzovat. Pak by k prezidentově stavu měl vydat prohlášení, které by mohlo sloužit jako jeden z podkladů na schůzi Poslanecké sněmovny 8. listopadu. 

Prezident Zeman je od 10. října hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na oddělení KARIM. "Lékařský tým pečující o prezidenta republiky se schází podle aktuální potřeby, minimálně však jednou denně. Lékařská služba intenzivistů je na oddělení nepřetržitě," doplnila tisková mluvčí ÚVN. Podle ní od prvních dnů hospitalizace prezidenta probíhají konzultace i s řadou špičkových lékařů z dalších nemocnic.

Video pana prezidenta z nemocnice zveřejněno Vratislavem Mynářem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz