Domácí

Proč rostou ceny energií? Záchrana planety narazila na fyziku, řekl Topolánek

Ceny energií letí nahoru a spousta Čechů se kvůli tomu dostává do vážných problémů. Hlavním důvodem je podle bývalého premiéra Mirka Topolánka skutečnost, že pionýrské plány o záchraně planety narazily na fyzikální a ekonomické zákony.

Hostem páteční Snídaně s Novou byl bývalý premiér Mirek Topolánek, který promluvil o aktuální energetické krizi. Ceny energií totiž v poslední době raketově vystřelily nahoru a ve velkých potížích jsou nyní hlavně bývalí klienti společnosti Bohemia Energy. Z výše nových záloh se někteří klienti dokonce hroutí

"Hlavní problém v energetice je, že pionýrské plány o záchraně planety narazily na fyzikální a ekonomické zákony. Lidé si myslí, že můžou obejít Newtonovy zákony a neviditelnou ruku trhu, ke které teď došlo. Narazila prostě nabídka na poptávku," řekl Topolánek, co podle něj způsobilo růst cen.

Za současnou situaci může prý zvýšený zájem o plyn. "Poptávka po plynu je daleko vyšší, než je současná nabídka. Způsobilo to mimo jiné zavírání černouhelných a jaderných elektráren, zvýšení poptávky v Asii a celá řada dalších důvodů. Najednou bylo plynu nedostatek a když je něčeho nedostatek, tak se cena zboží zvyšuje," popsal expremiér.

Související obsah

​Ceny, na které jsme byli zvyklí, se už podle něj nevrátí. "Dá se ale předpokládat, že když do toho politici nebudou zasahovat, tak se dříve nebo později nabídka s poptávkou vyrovná," myslí si Topolánek.

Jedním z řešení jsou podle něj jaderné elektrárny. "Snad se je podaří dostat mezi čisté zdroje, aby investiční náklady nebyly takové, jak se nyní předpokládá," doufá.

Bývalým klientům Bohemia Energy by poradil, aby si co nejdříve našli svého dodavatele. "A pokusili si vyjednat podmínky, jaké mají tradiční klienti, což vůbec nebude jednoduché. Budou také muset být opatrní při jakékoliv nové smlouvě," řekl Topolánek. Samotný stát by podle něj do věci moc zasahovat neměl. "Ať pomůže těm nejzranitelnějším, tedy důchodcům či samoživitelům. Tam bude muset být naprosto cílená podpora. Ale podpory typu zrušení DPH jsou úplně nesmyslné," dodal expremiér.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz