Domácí

Pamětní bankovky s Havlem. Do prodeje půjdou 17. listopadu

Ve Státní tiskárně cenin vytiskli speciální pamětní bankovky k desátému výročí úmrtí prezidenta Václava Havla. Vzhledem k jejich omezenému počtu se pravděpodobně stanou velmi cenným sběratelským kouskem. Podívat se na ně přišla přímo do tiskárny i Dagmar Havlová.

Stroj, který už vytištěné pamětní bankovky očísloval, spustila Dagmar Havlová.

"My jsme převzali grafický návrh od akademické malířky Evy Haškové a ten jsme zpracovali do podoby bankovky," popsal generální ředitel státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka. "Celkově to zabralo asi šest měsíců celá ta věc včetně tisku," dodal. Dotiskávat se bankovky nebudou, ztratily by na hodnotě.

"Velmi se mi líbí a jsem na ni patřičně hrdá a doufám, že se líbí i Václavovi nahoře," řekla Dagmar Havlová.

Související obsah

Chystá se i několik dalších akcí připomínajících deset let od smrti Václava Havla, například v pražské Křižovatce bude vystavena busta bývalého prezidenta.

Pamětní bankovky se dostanou do rukou nového majitele až 17. listopadu, kdy jdou všechny do prodeje.

Jakub Slavík, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz