Zahraničí

Sopka na La Palmě stále chrlí lávu, uvažuje se o radikálním řešení

Vypálit řízenou střelu nebo bombardovat kráter, aby láva, která vyvěrá ze sopky na ostrově La Palma, změnila směr a neohrožovala domy a životy obyvatel. O tomto radikálním řešení teď uvažují španělské úřady. Aktivita vulkánu Cumbre Vieja totiž stále sílí.

Přes 34 tisíc otřesů zaznamenali obyvatelé Kanárského ostrova La Palma za posledních šest týdnů. Od doby, co se Cumbre Vieja probudila, se jejich životy kompletně změnily.

Aktivita sopky přitom stále neutuchá. Místní se naopak obávají, že ostrov nenávratně zničí. A tak se začíná hovořit o radikálním řešení.

"Není tu letadlo, které by mohlo letět a vypálit? A poslat tak lávu jiným směrem? Možná je to hloupost, ale technologie dnes dokážou mnohem šílenější věci a za pokus by to stálo. Pravdou ale je, že by muselo letět v rozumné výšce, potom by se přiblížilo, vypálilo a bum!" prohlásil předseda rady kanárského ostrova La Gomera Casimiro Curbelo.

Související obsah

​Kanárským ostrovům by nálet podle politika mohl výrazně ulevit od trápení, které v posledních týdnech prožívají. Tisíce lidí jsou bez střechy nad hlavou, některé aerolinky už zvažují omezení provozu nad ostrovem. Výrazně se zhoršuje i kvalita vzduchu.

"Bezpochyby čelíme nejhorší vulkanické aktivitě, kterou Evropská unie a celá Evropa zažily v posledních 100 letech," řekl prezident Kanárských ostrovů Ángel Torres.

Přestože je Curbelo ve Španělsku považovaný kvůli svým výrokům za kontroverzního politika, nebylo by to poprvé, co by armáda podnikla nálet na kráter sopky. V roce 1935 letectvo USA bombardovalo sopku Mauna Loa na Havaji.

Související obsah

​Na dva cíle shodili 27. prosince 1945 ze dvou letadel 40 bomb. Oba ve vzdálenosti dvou kilometrů od kráteru sopky Mauna Loa.

Láva přestala z havajské sopky vyvěrat šest dní po náletu. Mezi experty ale nepanuje shoda v tom, zda bombardování situaci skutečně zlepšilo, nebo šlo pouze o shodu náhod. Na místě se dodneška nacházejí nevybuchlé pumy.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz