Koronavirus

Porušovali karanténu. Soud potrestal členku policie i vězeňského dozorce

Nejméně 129 lidí porušilo letos karanténu a policisté je vyšetřovali kvůli trestnému činu šíření nakažlivé nemoci. Tři případy se přitom staly i v řadách bezpečnostních složek. Jednu policejní úřednici a jednoho vězeňského dozorce dokonce odsoudili.

Vloni v říjnu se občanská pracovnice krajského policejního ředitelství v Hradci Králové nakazila covidem. Přestože o tom věděla, jela vlakem do práce, pak na pracovišti potkala nejméně tři kolegy a potom zase vlakem s dalšími cestujícími odjela domů.

A protože se to zjistilo, začala ji vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a vše skončilo obžalobou a nakonec 18měsíčním podmíněným trestem. "Uznala vinu, byl jí uložen podmíněný trest odnětí svobody," sdělil státní zástupce Pavel Hochmann.

Ženě přitom hrozil až osmiletý trest, protože se to stalo během výjimečného stavu. Nakonec byl výrazně mírnější i proto, že její chování nemělo žádná další covidová pokračování. "Nemáme informace o tom, že by došlo k přenosu nákazy," dodal Hochmann.

Související obsah

​V bezpečnostních složkách se stalo i několik dalších podobných případů. "V letošním roce jsme se zabývali třemi případy šíření nakažlivé lidské nemoci v rámci koronaviru, z toho dva případy jsme předali státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby," sdělila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Příslušník vězeňské služby z plzeňské borské věznice byl letos v únoru pozitivní na covid a měl nařízenou karanténu. Přesto vodil své děti do školy a školky a nikomu o své karanténě neřekl. I tento muž před soudem přistoupil na dohodu o vině. Ovšem tentokrát dostal 18měsíční podmínku se zkušební dobou na dva roky.

Mnohem častěji ale policisté podobné případy vyšetřují. "Za prvních devět měsíců letošního roku jsme řešili 129 případů ublížení na zdraví nakažlivou lidskou nemocí," sdělil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Prozatím u 118 případů policisté ukončili vyšetřování obviněním a předáním státnímu zástupci. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz