Domácí

Čechy čím dál více trápí nadváha. Souvisí s ní dalších 200 nemocí, říká lékař

Čechy čím dál více trápí nadváha. Souvisí s ní dalších 200 nemocí, říká lékař
Zdroj: TV Nova

Čechy čím dál více trápí vysoká váha. Okolo 50 procent obyvatel Česka má problém s nadváhou, téměř polovina z tohoto počtu pak trpí přímo obezitou. Přibývající kila mohou být nebezpečná a vést k různým onemocněním. Často také vedou k cukrovce.

Ve světě obezitou trpí okolo 650 milionů lidí a každý rok na ni a její důsledky zemře okolo 2,5 milionů lidí. "Je to multifaktoriální nemoc. Na vině je snížení pohybové aktivity, obezitogenní prostředí, obecně životní styl a jídlo," vysvětlil ve Snídani s Novou praktický lékař Jozef Čupka, proč onemocnění vzniká.

Český statistický úřad v letošním roce dělal studii zaměřenou na dětskou nadváhu a zjistil, že jí trpí každé čtvrté dítě. Obezitou pak každé sedmé. Celkově trpí nadváhou či obezitou zhruba polovina české populace. "S nimi pak souvisí dalších asi 200 nemocí. Obecně jde o onemocnění metabolického systému, pohybového aparátu, nádorové onemocnění či kardiovaskulární," popisoval Čupka.

Po pandemii v Česku lidí s kily navíc přibývá. "Kvůli nedostatku pohybu a horší životosprávě na váze nyní najdou v průměru o tři až pět kilo víc než před pandemií," uvedla Společnost všeobecného lékařství v tiskové zprávě k rozvoji diabetu. Právě přibývající kila mohou vést k rozvoji diabetu 2. typu, což je metabolická porucha vznikající v dospělosti. 

Související obsah

U diabetu podle Čupky dochází neustále k progresu v léčbě. "Progres v léčbě máme permanentně. U nás a na Slovensku je možnost mít nové léky, ale ne každý lékař je může předepisovat. Omezují to pojišťovny, máme jen některé léky, které jako praktičtí lékaři můžeme psát. Ostatní musí napsat diabetolog," řekl k léčbě cukrovky Čupka a dodal, že podle studií je léčba efektivnější, pokud ji vede praktický lékař, protože pacienta lépe zná.

Aby se člověk nadváhy či obezity zbavil, je podle Čupky důležité, aby se pro to nejdříve opravdu rozhodl. "Na prvním místě je pozitivní rozhodnutí, že chci se sebou něco dělat, pak je možné upravit i svůj životní styl. Je to o určitém energetickém příjmu, který bychom měli snížit, naopak výdej energie bychom měli zvýšit," dodal Čupka. Neméně důležité je také chodit na preventivní prohlídky, aby bylo možné podchytit počínající nemoci, například právě diabetes. 

Praktický lékař Jozef Čupka byl hostem pořadu Snídaně s Novou. Pusťte si rozhovor s ním:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz