Klimatický summit

Zastaví lidstvo oteplování planety? Začala klimatická konference v Glasgow

Zástupci téměř 200 zemí budou jednat o globálním oteplování a klimatických změnách. Klimatická konference OSN COP26 začala v neděli ve městě Glasgow ve Skotsku. Během pondělí na ni přijede také český premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Klimatické konference v Glasgow se zúčastní více než stovka světových státníků, aby představili plány svých zemí na snižování emisí skleníkových plynů. Konference COP26 začala v neděli a potrvá do 12. listopadu. "Představitelé vlád čelí v Glasgow dvěma možnostem. Mohou výrazně snížit emise skleníkových plynů a pomoci komunitám a zemím přežít teplejší a drsnější svět, nebo připustit, že lidstvo čeká na této planetě bezútěšná budoucnost," citovala agentura AP ředitelku sekce OSN pro klima Patriciu Espinosaovou. 

V pondělí do Skotska přijedou státníci z celého světa, mezi nimi také premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Babiš na konferenci dostane prostor promluvit. V úterý pak bude jednat s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. 

Hlavním cílem COP26 je udržet oteplování planety pod hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou. Podle vědců šance na splnění tohoto cíle pomalu mizí. Svět se už totiž ohřál o 1,1 stupně Celsia a podle současných předpovědí, které jsou založeny na plánovaném snížení emisí, se do roku 2100 ohřeje o 2,7 stupně Celsia. 

Související obsah

Konferenci COP26 předcházelo víkendové jednání v Římě, kde se sešli lídři zemí skupiny G20. Tyto země produkují více než tři čtvrtiny světových emisí poškozujících klima. Lídři některých zemí se o víkendu shodli na usilování o uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Například Čína chce tento cíl splnit až do roku 2060.

Podle britského premiéra Borise Johnsona, který mezinárodní klimatický summit v Glasgow hostí, udělali lídři o víkendu jen malý pokrok. Dosavadní závazky zemí jsou podle něj nedostatečné. Vyjádřil také obavy z průběhu COP26. "Pokud Glasgow selže, tak selže celá věc," uvedl Johnson. 

V Římě se o víkendu sešli lídři 20 nejmocnějších ekonomik světa. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz